Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Адмінресурс» по-американськи

04 листопада, 00:00

Практично рівні рейтинги двох основних кандидатів напередодні голосування були найочевиднішою подібністю між президентськими виборами в США та Україні. Підтвердження інших спільних рис українські журналісти отримали під час відеоконференції з професором Джеймсом Тербером, директором Центру вивчення інституту президентства та Конгресу в Американському університеті (Вашингтон). Професор, до речі, кілька разів відвідував нашу державу, консультуючи вітчизняних депутатів під час написання Конституції України.

Нинішню кампанію в США Джеймс Тербер назвав найдорожчою та найбруднішою. Загальний кошторис перегонів сягнув $3,9 млрд., а кількість компромату, виданого на-гора конкуруючими штабами, складно обрахувати. Як і в Україні, у Сполучених Штатах був «технічний кандидат» — Ральф Нейдер. Він, за словами професора Тербера, перетягнув голоси, які могли б дістатися Джону Керрі.

Професор також розповів про те, що далеко не всі охочі виборці у США мають змогу проголосувати. Як відомо, 2000 року тисячі американців африканського походження у Флориді не змогли взяти участь у виборах. А їхні голоси могли принести перемогу Альберту Гору. Нагадаємо, тоді саме перерахунок голосів у Флориді, де губернатором є брат Джорджа Буша Джеб, вирішив результат виборів. «Чотири роки тому у Флориді також перевіряли, чи не п’яним був виборець африканського чи латиноамериканського походження. Сьогодні проблеми з їхнім голосуванням залишаються, тому юристи Демократичної партії — напоготові, щоб не допустити повторення ситуації, — розповів Джеймс Тербер. — А республіканці, в свою чергу, оскаржують появу близько мільйона нових виборців у Флориді. Насамперед це стосується молоді, 60% якої підтримують Джона Керрі, особливо афроамериканці та іспаномовні».

Сигнали про порушення прав виборців, за словами професора, з’явилися вже після початку дострокового голосування. Так, сенатор з Південної Дакоти, лідер демократів у Сенаті Томас Дешл подав скаргу, заявивши про утиски, що їх зазнали з боку республіканців індіанці з племені сіу. Зокрема, представники Республіканської партії записували номери машин сіу, що голосували достроково. Індіанці також належать до традиційних прихильників демократів.

Найочевидніша ж різниця між президентськими виборами в США та Україні — зовнішній вплив на них. На прохання журналістів Джеймс Тербер прокоментував дві заяви — Осами бен Ладена, який заявив, що Буша краще б не переобирати, та Володимира Путіна, який висловився на підтримку чинного президента. За словами професора, жоден із цих виступів не мав скільки-небудь відчутного ефекту. Загалом же, зазначив пан Тербер, через антитерор і війну в Іраку під час нинішньої кампанії вперше від часів в’єтнамської війни було приділено стільки уваги зовнішній політиці — головним чином Джорджем Бушем, у той час як Джон Керрі акцентував увагу на проблемах охорони здоров’я, освіти, безробіття. І демократові справді було за що дорікати чинному президенту — 45 мільйонів американців не мають полісів медичного страхування, сказав професор.

Даючи на прохання українських журналістів оцінку моральності й чистоті президентських перегонів у США, фахівець із американської політики зазначив, що сьогодні ситуація значно поліпшилася в порівнянні з часами, коли виборцям за відданий голос наливали віскі. «У нас ніколи вибори президента не вигравала людина, яка була засуджена судом, але багато американців вважають, що політика — це вже кримінал», — пожартував Джеймс Тербер.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати