Перейти до основного вмісту

Американські науковці проти нової системи ПРО

08 липня, 00:00

Сьогодні стануть відомі результати третього випробування американської національної протиракетної оборони (НПРО). Напередодні випробування з різкою критикою планів Білого дому та Пентагону виступили американські науковці.

Американське фізичне товариство, яке охоплює 42 тисячі вчених, Федерація американських науковців і Союз стурбованих науковців закликали президента Клінтона не розгортати НПРО, навіть якщо випробування буде успішним. На двох попередніх лише одного разу «снаряд-убивця» влучив у мішень, запущену в повітря американською балістичною ракетою. Група з 50 нобелівських лауреатів у відкритому листі на ім’я президента Клінтона назвала плани розміщення НПРО «передчасними, даремними і небезпечними». Лауреати вважають, що вона не забезпечить надійного захисту, але завдасть величезної шкоди національним інтересам країни. Цікаво, що листа склав і першим підписав нобелівський лауреат із фізики Ганс А.Бет, який був головним «архітектором» атомної бомби. Однак найрізкіше скритикував оновлений проект «Зоряних воєн», задуманий на початку 80-х років колишнім президентом Рональдом Рейганом, професор із питань національної безпеки Теодор Постол. У листі до американського президента він заявив, що урядовці Пентагону зробили стільки безграмотних заяв стосовно НПРО, що варто створити незалежну комісію з провідних науковців для оцінки планів створення щита.

Стурбовані й природоохоронці. Причому «Грінпіс» не лише закликала Клінтона відмовитися від цього плану заради безпеки світу, а й відправила корабель із 23 особами на борту в район Тихого океану, де відбуватимуться випробування.

Невідомо, чи прислухається американський президент до думки своїх співгромадян та країн-партнерів, зокрема й стратегічних. Відомо, що, ухвалюючи рішення з цього питання, він враховуватиме чотири фактори: затрати, технологічна можливість реалізації, наслідки для інших країн, а також невідкладність загрози. Причому, за повідомленням американських газет, президент має ухвалити рішення впродовж кількох наступних місяців. Хоча, можливо, він передасть цю місію своєму наступнику в Білому домі. Віце-президент Ел Гор, кандидат у президенти від демократів, до речі, виступає за поміркований підхід до цієї проблеми. Тим часом його суперник — республіканець, син колишнього президента Джордж Буш-молодший — за якнайшвидше розгортання нової системи ПРО.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати