Антигуа і Барбуда «відмиває» свою репутацію
Острів Антигуа і Барбуда — відомий своїм офшорним сектором — всерйоз надумав боротися із відмиванням грошей, повідомила вчорашня «Файненшл Таймс». Для України факт цієї боротьби примітний уже тим, що дехто із наших земляків мав (а може, й має?) безпосередній зв’язок із далеким райським острівком: торік восени слідчими нібито було зафіксовано офшорні рахунки колишнього українського прем’єр-міністра Павла Лазаренка саме в антигуанському банку. Відтоді Антигуа і Барбуда потрапив до так званих чорних списків, що помітно вдарило по репутації фінансових інституцій острова, коли від співпраці із ними відмовилося чимало бізнесменів.
Підштовхнула ж антигуанців на досить відповідальний крок у прийнятті поправок до власних законів конференція, організована минулого місяця Організацією Об’єднаних Націй на Кайманових островах, де представникам із сорока країн- офшорів роз’яснювали, наскільки необхідно вжити жорсткіших заходів для боротьби із відмиванням грошей. Відтак Антигуа став першим островом у Карибському басейні, що пристав на впровадження конференційних повчань на практиці. Тим часом, справжній тиск на антигуанський уряд йшов все-таки не від оонівських семінарів, а здебільшого від Сполучених Штатів і Великої Британії, які офіційно розповсюджували серед бізнесменів попередження не співпрацювати із офшорними банками Антигуа і Барбуди. Тому й не дивно, що перше, що пролунало після прийняття антигуанцями умов ООН, це прохання ліквідувати такі застереження.
Досі американці і британці звинувачували уряд острова в недосконалому стеженні за фінансовими операціями. Держскарбниця Великої Британії вимагала від Антигуа ухвалення нового закону з боротьби з корупцією. Занепокоєння британців підсилилося звітом Держдепартаменту Сполучених Штатів, у якому говорилося, що антигуанський уряд повністю залежить від окремих заможних індивідів, які використовують свій вплив, щоб послабити законодавство Антигуа. Найгірше, що уряд острова навіть не намагався «протистояти такій загрозі».
Відтепер ставлення до антигуанського уряду з боку Лондона та Вашингтона, напевно, зміниться. Принаймні тут на це дуже сподіваються. Тим більше, що британці вже визнали, що ухвалення рекомендацій ООН Антигуа та Барбудою сприятиме поліпшенню ситуації на острові.
ДО РЕЧІ
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 березня цього року було оприлюднено перелік зон, визнаних українським урядом як офшорні, яких загалом 45. Подаємо їх перелік нижче.
Британські острівні регіони: Гібралтар, Олдерні, Острів Гернсі, Острів Джерсі, Острів Мен. Близький Схід: Бахрейн, Дамаск. Центральна та Південна Америки: Беліз, Коста-Ріка, Панама. Європа: Андорра, Ірландія, Кампіоне, Кіпр, Ліхтенштейн, Мадейра, Мальта, Монако, Чорногорія. Карибський регіон: Ангілья, Антигуа, Антильські острови, Аруба, Багамські острови, Барбадос, Віргінські острови, Гранд, Кайман, Гренада, Бермуди, Невіс, Острови Гюркс і Кайкорс, Острови Теркс і Кайкос. Африка: Ліберія, Маврикій, Сейшельські острови. Тихоокеанський регіон: Вануату, Гонконг, Західне Самоа, Лабуан, Маршаллові острови, Науру, Ніуе, Острови Кука, Сінгапур.
Випуск газети №:
№76, (2000)Рубрика
День Планети