Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Безпека Європи під загрозою»

Сьогодні в Брюсселі зберуться міністри закордонних справ країн-членів Альянсу та відбудеться засідання Комісії Україна — НАТО
25 червня, 10:19
3 ЧЕРВНЯ 2014 РОКУ. БРЮССЕЛЬ, БЕЛЬГІЯ. В.О.МІНІСТРА ОБОРОНИ УКРАЇНИ МИХАЙЛО КОВАЛЬ ПІД ЧАС ЗУСТРІЧІ З ГЕНСЕКОМ НАТО АНДЕРСОМ ФОГ РАСМУССЕНОМ У ШТАБ-КВАРТИРІ АЛЬЯНСУ. СЬОГОДНІ, 25 ЧЕРВНЯ, У ЦІЙ САМІЙ ЗАЛІ ВІДБУДЕТЬСЯ ЗАСІДАННЯ КОМІСІЇ УКРАЇНА — НАТО ЗА УЧАСТЮ НОВОПРИЗНАЧЕНОГО МІНІСТРА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УКРАЇНИ ПАВЛА КЛІМКІНА / ФОТО РЕЙТЕР

Брюссель «завішаний» національними прапорами. Вся увага зараз до чемпіонату світу з футболу в Бразилії. Бельгійська збірна бере участь, і після другого групового етапу вона вже забезпечила собі вихід до однієї восьмої фіналу, обігравши в неділю росіян. Хоч матч з Південною Кореєю в групі ще попереду, святкував перемогу над Росією Брюссель усю ніч.

Паралельно із спортивними подіями, безумовно, триває інше життя. Політичне. Сьогодні в Брюсселі відбудеться засідання міністрів закордонних справ країн-членів НАТО. Для України це важлива зустріч, тому що криза, яку росіяни розв’язали на нашій території, буде однією з основних для обговорення. А головне, 25 червня також відбудеться засідання Комісії Україна — НАТО. Ще однією ключовою темою дня для міністрів буде — ситуація в Афганістані.

Анонсуючи напередодні зустріч міністрів, речник НАТО Оана Лунгеску наголосила, що Альянс має повну й об’єктивну інформацію щодо ситуації в Україні. Вона звернулася до Росії із заявою: «Закликаю Володимира Путіна перекрити кордон, припинити потік бойовиків і зброї на територію України. За останній тиждень до українських кордонів були перекинуті 2 тис. російських військових (попередньо залишалося 10 тис.), які готові до швидкого розгортання. До України з Росії для озброєння бойовиків також перекидаються танки, БТРи. Москва має підтримати публічний Мирний план президента Петра Порошенка».

Журналістів з багатьох країн цікавило — що конкретно може запропонувати НАТО для України? Оана Лунгеску на прес-брифінгу переконувала, що всі ці гострі питання будуть обговорювати на зустрічі міністрів. Вона наголосила, що дуже важливим є засідання Комісії Україна — НАТО, зокрема, зустріч з новим міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним. Від нього в Альянсі чекають більше інформації про пріоритети Президента Порошенка.

На відміну від європейців, більш відкритим зі ЗМІ був американец Дуглас Лут. Постійний представник США при НАТО заявив, що після незаконної анексії й окупації Криму Росією, міжнародне співтовариство єдине в трьох критеріях: підтримка уряду України; надання допомоги і засудження Росії; спільні дії. Знову ж таки було зазначено про підтримку плану Порошенка, який є безпрецедентним, тому що передбачає припинення вогню в односторонньому порядку. «Ми засуджуємо дії Росії, яка у відповідь на пропозиції України продовжує підтримувати бойовиків, сепаратистів, де основну роль відіграє російський спецназ. І все це супроводжується інформаційною війною. Такі дії ведуть до зворотного миру процесу, Росія веде себе безвідповідально. Вона дестабілізує ситуацію не тільки в Європі, а і підриває систему світового порядку».

За словами представників НАТО, наразі мова про військову допомогу не йде. «У нас немає оборонних планів щодо України, — каже Лут. — Мова йде про матеріальну, технічну, фінансову допомогу. На Росію ж чинитиметься міжнародний політичний тиск, який уразі погіршення ситуації передбачатиме додаткові економічні санкції».

Із іншого боку, склалося враження, що на Заході не до кінця відчувають усю небезпеку конфлікту, який розгортається в Україні. На окремих закритих зустрічах, представники НАТО визнають, що «наша безпека опинилася під загрозою, тому що Росія ставить Захід у центр своїх ворогів».

«Росія повністю знехтувала міжнародними договорами, — розповідає високопоставлений чиновник Альянсу. — Ми вже не можемо співпрацювати з цією країною так, як ми це робили раніше. Росія зруйнувала те, що лежить в основі європейської безпеки — стабільність. Вона працює на демонтаж цієї системи, тепер наша безпека є непередбачуваною. Все це ми розуміємо, тому переглядаємо короткострокові і довгострокові заходи. Звичайно, політичні канали з Росією залишаються, але наразі у нас повністю припинена співпраця. Наприклад, Рада Росія — НАТО існує, але там не працює жоден комітет. Сама Рада іноді скликається для політичного діалогу — відбуваються дуже неприємні розмови».

«Одне з головних наших критеріїв — це підтримка України, — продовжує наш співбесідник. — Посилення її обороноспроможності. Наші радники працюють у Києві. Ця допомога стосується порад, освіти, підготовки. На сьогоднішній зустрічі міністри мають переглянути заходи щодо України, виробити план, а потім перевести його в практичну площину. Ми також продовжуємо посилювати свою присутність у сусідніх з Україною країнах, які є членами НАТО».

Безумовно, питання нашої безпеки — це насамперед питання самої України. Проте російська агресія є викликом і для Заходу, адже саме за рахунок нашої територіальної цілісності Кремль намагається змінити міжнародний порядок і утвердитися в світі. Наразі так виглядає, що поки Путін переграє Захід — Грузія, Сирія, тепер Україна. Крим уже захоплений і продовжується дестабілізація на сході країни. В НАТО нас переконують, що роблять багато у відповідь на російську агресію, але, здається, відчуття, що в Україні зараз вирішується доля не тільки нашої країни, а й усієї Європи, у них поки що немає. Сьогодні на зустрічі у міністрів є шанс змінити ситуацію.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати