Білорусь запроваджує систему розподілу продуктів
«Можливо, це повернення до старого, але ми повертаємося до столів замовлень на підприємствах, де люди зможуть отримати певні продукти. Якщо ми хочемо продавати продукти за низькими цінами, то ми повинні розподіляти їх», — сказав міністр торгівлі Петро Козлов на прес-конференції.
На підприємствах і в організаціях, як за колишніх радянських часів, люди матимуть змогу замовити й отримати за лімітованою нормою вершкове масло, яйця, м’ясні продукти, які проблематично купити в магазинах. Продовольчі набори отримуватимуть самотні літні люди й інваліди.
Місцева влада деяких регіонів уже запровадила спискове обслуговування, коли закріплені за магазином громадяни отримують за списком місячну норму таких товарів, як вершкове масло, цукор. «Це вимушена ініціатива місцевої влади, проте до запровадження карток і талонів ми не дійдемо», — стверджує Козлов.
За даними Мінторгу, попри тридцятивідсоткове збільшення закупівельних цін у грудні на м’ясо, його здавання в держторгівлю падає й далі.
«Проблема не в тому, що спекулянти вивозять ящиками нашу ковбасу, і не в тому, що продавці ховають масло під прилавком. Проблема в тому, що обсяги сільськогосподарського виробництва падають», — вважає представник апарату уряду, котрий воліє залишитися неназваним.
Білорусь унаслідок тривалого контролю над обмінним курсом і при падінні експорту в Росію не має у своєму розпорядженні валюти для закупівлі невироблюваного в країні продовольства й кормів.
«Сьогодні літр молока коштує дешевше від місцевої питної води, а щоб купити телевізор, селянинові потрібно виростити і здати трьох корів. Поки наші продукти удвічі-утричі дешевші, ніж на сусідніх ринках, проблему дефіциту розв’язати не вдасться», — переконаний міністр. — «Однак у відповідь на мої пропозиції про вирівнювання цін я дістав досить жорстку відмову глави уряду — ні про яке різке підвищення цін не може бути й мови».
На думку незалежних експертів, ситуація на споживчому ринку стала закономірним результатом нереформованої колгоспної системи при надмірному регулюванні цін.
«Протягом двох років із соціалістичного лимона вичавлювали все, що можливо, і тепер суспільство повернулося до початкової застійної фази економіки з гіперінфляцією, чергами, знеціненими заробітками», — заявив директор недержавного Iнституту економічних досліджень Леонід Заїко.
Республіканський штаб при президенті, створений для виходу з кризи, посилює контроль над цінами. «За вершками приходьте влітку», — оптимістично відповів вантажник магазину, виносячи молоко нетерпляче чекаючій черзі.
Мінськ
№244 18.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету
обов'язкове. © «День»