Більше — не означає краще
Українське медобслуговування: 79-е місце серед 191 країни![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000622/4110-3-2.jpg)
Оприлюднене вчора дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я підтвердило загальновідому істину: більше не завжди означає краще. За даними дослідження, найкращу систему охорони здоров’я має Франція, яка за рік витрачає $2100 на одну особу. Сполучені Штати Америки витрачають значно більше — $3724. Однак у складеному вперше за історію ВООЗ рейтингу національних систем охорони здоров’я Штати займають 37-му сходинку. Тоді як французам за деякими показниками відведено перше місце, а Італії — друге. Рейтинг ефективності національних систем охорони здоров’я складався з дослідження різних чинників. Таких, як загальний стан здоров’я населення, ефективність публічних витрат на медицину, ефективність запобіганню поширенню хвороб у державних системах охорони здоров’я, надання допомоги бідним верствам та різним меншинам та її ефективність.
Це все не означає, що французи та італійці, які посіли друге місце у цьому рейтингу, є найздоровішими людьми на світі. Тим більше, що в Італії надто вже часті нарікання на погану якість національної медицини. Деякі з дослідників вважають, що свою справу зробив так званий «ефект оливкової олії», тобто специфічна середземноморська харчова дієта. А за якістю здоров’я населення пальму першості все ж утримують японці, які живуть при доброму здоров’ї, а не просто доживають, на 4,5 роки більше за американців (показники французів перевищують американські на три роки). При всьому цьому державні та інші публічні витрати на охорону здоров’я в Японії становлять «лише» $1750 на одну особу.
У цьому списку, де було проаналізовано 191 країн світу, Україна посіла 79-е місце, поступившись не лише найрозвинутішим країнам світу, але й деяким країнам із СНД, зокрема Казахстану (64), Білорусі (73), а також країнам Балтії. Щоправда, в Росії ситуацію визнано ще гіршою — їй відведено 130-е місце. За Росією йдуть Киргизстан, Туркменистан, Таджикистан. Кубинська ж система охорони здоров’я є чи не найкращою серед країн колишнього соціалістичного табору. Куба в наведеному рейтингу займає досить почесне 39-е місце, поступаючися Словенії.
Фахівців ВООЗ буквально вразило те, що до перших місць у рейтингу «не дотягли» ні скандинавські країни, де система охорони здоров’я завжди була взіркової для всіх інших країн (Норвегія посіла лише 11-е місце), ні Велика Британія, де медицина зараз — на явному підйомі (Альбіону відведено лише 18-е місце). Цілком благополучна, як завжди вважалося, Канада опинилася лише на 30-му місці.
У певному смислі сенсацією цього рейтингу є Оман. Відповідно до офіційних даних, ця країна витрачає на охорону здоров’я своїх громадян лише 334 долара на людину. Однак це не завадило їй зайняти 8-е місце. Очевидно, система охорони здоров’я Оману тепер стане зразком для інших країн. Ще 20 років тому тут кожна четверта дитина помирала, не доживаючи й до 5-ти років. Зараз показник дитячої смертності становить 15 випадків смерті на тисячу. У країні працюють цілодобові поліклініки, а також запроваджено нову універсальну систему охорони здоров’я, фінансовану виключно за рахунок податків.