Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Біля воріт Багдада

05 квітня, 00:00

Питання про штурм Багдада, здається, вже вирішене. Учора майже всі британські газети вийшли з однотипними заголовками — «Війська коаліції готові атакувати Багдад». Експерти намагаються спрогнозувати подальший перебіг подій у іракській столиці. Так «Індепендент» наводить аж три можливі сценарії захоплення твердині режиму Саддама Хусейна.

Насамперед, це втягнення військ коаліції у вуличні бої з Республіканською гвардією, що завдасть значної шкоди американським військам та принесе величезну кількість жертв серед мирного іракського населення. Такий сценарій є найгіршим для Пентагону. Це призведе до нової хвилі антивоєнних протестів у світі. Не виключається і можливість застосування у вирішальний момент Саддамом Хусейном бактеріологічної та хімічної зброї: критична ситуація — крайні заходи. На думку аналітиків, такий варіант розвитку подій малоймовірний, але не виключений.

Більша ймовірність того, що коаліційні війська вдадуться до облоги Багдада, притискаючи Республіканську гвардію. Однак це потребуватиме значних сил і часу. До того ж голодні і спраглі жителі обложеної столиці швидко зіпсують американцям імідж переможця. Третій сценарій виглядає ще малоймовірнішим — падіння режиму Саддама Хусейна внаслідок здачі Багдада Республіканською гвардією без бою. Розраховувати на це видається безглуздям, адже відданість її вояків Саддаму загальновідома.

Однак сумнівів у штурмуванні Багдада не залишилося. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, вчора голова комітету керівників штабів генерал Річард Майєрз натякнув на те, якої тактики будуть притримуватися американці при захопленні іракської столиці. Він зазначив, що коаліційні війська намагатимуться ізолювати іракське керівництво, і відкинув можливість облоги у перебігу подій: «Що стосується облоги, я не думаю, що це було б вірним уявленням», — сказав він. Тим часом учора Багдад уперше залишився без електроенергії після чергових бомбувань, що проходили вночі. Світло почало зникати поступово, район за районом, одразу ж після перших вибухів. Невідомо, чи знеструмлення столиці викликане ударами коаліційної авіації, чи іракська влада сама відключила електроенергію. Річард Майєрз заявив, що військові не мали наміру пошкодити енергосистеми міста і вкотре підкреслив, що коаліція намагається уникнути руйнації громадської інфраструктури столиці.

Наступ коаліційних військ продовжується. Учора вночі американські війська вступили на територію багдадського міжнародного аеропорту імені Саддама Хусейна, що знаходиться на південному заході від Багдада. На шляху до аеропорту американці майже не зустріли опору, однак не було видно і значної кількості згорілих танків та загиблих іракських солдатів. Це свідчить про те, що основні сили противника не було знищено. Близько п’ятої години ранку американське командування заявило, що війська коаліції контролюють 80% території аеропорту. Однак невдовзі стали надходити повідомлення про те, що іракські війська розпочали контратаки, що супроводжувалися жорсткими перестрілками та артилерійським вогнем. Іракським підрозділам вдалося повністю узяти під контроль шосе, що веде від аеропорту до Багдада — в цей район стягувалося підкріплення. На даний момент за повідомленнями американського командування у битві за багдадський аеропорт уже загинуло 320 іракських солдатів, знищено і захоплено значну кількість військової техніки. Знову проводилися бомбування міста Басри, що і досі перебуває під контролем іракських військ. У деяких районах міста відбулися жорстокі зіткнення іракців з британськими військовослужбовцями. В середині дня бомбування та ракетний обстріл було припинено за взаємною згодою обох сторін для доставки гуманітарної допомоги. За даними «Аль-Джазіри», учора також проводилося масоване бомбування міста Мосула, що на півночі Іраку. В результаті загинуло 18 мирних жителів та 17 було поранено.

Тим часом розв’язалося питання про фінансування війни в Іраку. У четвер американський Конгрес схвалив пропозицію Білого дому надати $80 млрд. для військових потреб. Однак Палата представників не погодилася відмінити поправку щодо заборони отримання бодай частини цих грошей компаніями з Франції, Німеччини, Росії та Сирії — країн, що мають жорстку антивоєнну позицію. Білий дім наполягав на відміні цієї поправки, однак 414 голосами проти 12 цей законопроект було прийнято у незміненому вигляді. Проте Конгрес підтримав президента Джорджа Буша, ухваливши поправку, за якою Туреччина отримує фінансову допомогу з цього пакету в розмірі одного мільярда доларів. Конгресмени вирішили не карати Анкару за її відмову у розміщенні американських військ на її території, що по суті зірвала своєчасне відкриття північного фронту. З цього пакету $25 млрд. підуть на формування надзвичайного фонду, а решта — на фінансування особистого складу, операційних видатків та на придбання озброєння для американських військ. Крім того, $600 мільйонів з пакету Конгрес виділив на гуманітарну допомогу іракським мешканцям, зокрема на продовольство та воду.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати