Близькосхідні дороги ведуть до Женеви
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20031203/4219-3-3.jpg)
У Женеві було представлено альтернативний план розв’язання ізраїльсько-палестинського конфлікту. Угода розроблялася протягом двох років представниками переважно опозиційних політичних сил країн під керівництвом двох екс-міністрів — ізраїльтянина Йоссі Бейліна та палестинця Ясiра Абеда Раббо. Упорядники документа стверджують, що він не суперечить затвердженому раніше плану «дорожня карта», що передбачає припинення вогню та встановлення палестинської держави до 2005 року, а ще й доповнює його в кількох пунктах.
Прикладом для подальшого палестино-ізраїльського порозуміння вважають угоду 58 світових політичних авторитетів, що підписалися під заявою на її підтримку. Серед них — генсек ООН Кофі Аннан, колишні президенти США та Польщі Джиммі Картер і Лех Валенса, екс-радянський лідер Михайло Горбачов. Проте, незважаючи на популярність Женевської угоди як серед світових політиків, так і серед населення конфліктуючих країн, керiвництво Ізраїлю та Палестини поставилося до ініціативи доволі прохолодно, назвавши авторів угоди «зрадниками». Палестинські бойовики підконтрольного Ясіру Арафатові руху ФАТХ висловили невдоволення відсутністю в тексті договору гарантій права місцевих біженців повернутися до покинутих більш ніж півстоліття тому домівок. Тель-Авів та його основний союзник Вашингтон у свою чергу заявили про недоцільність створення будь-яких альтернатив «дорожній карті». Речник Держдепартаменту США Річард Баучер наголосив на формальності Женевської угоди, водночас схваливши подібні «маленькі кроки», спрямовані на досягнення «великої мети» — встановлення миру.
Водночас перспектива реального відродження «дорожньої карти», що зазнала краху після порушеного серпневими терактами шестимісячного перемир’я, наразі залишається доволі примарною. Палестинські бойовики продовжують влаштовувати теракти, у той час як джерела в уряді Шарона заявляють, що в результаті переговорів з представником американської дипломатичної місії досягнуто домовленості про демонтаж від 6 до 10 єврейських поселень на території Західного берега.