Бої в Дамаску
Ігор СЕМИВОЛОС: «Це дуже важливий сигнал для населення, що влада зміниться найближчим часом»Останніми днями в Сирії загострилася ситуація. Бої між сирійською визвольною армією та урядовими військами точаться довкола Дамаска. Урядова авіація обстрілює передмістя на схід від столиці. Опозиційні активісти заявляють, що від бомбардувань загинуло щонайменше 60 людей, переважно в населених сунітами кварталах.
Разом з тим повстанцям вдалося збити армійський вертоліт. Сирійські державні ЗМІ підтвердили факт падіння бойової машини у столичному передмісті, але в жодні деталі не вдавалися.
Нова хвиля насильства накрила й місто Алеппо на півночі Сирії. Опозиція заявляє, що урядові війська ведуть вогонь, навіть не намагаючись оминути цивільних. Алеппо — економічний центр Сирії. Місто має стратегічно важливе значення як для повстанців, так і для урядових сил. Опозиція стверджує, що контролює принаймні половину міста, проте їхні позиції нестабільні через брак боєприпасів і постійні атаки урядової авіації та артилерії.
Новий лідер Єгипту ісламіст Мохамед Морсі закликав усунути сирійського президента від влади. З такою пропозицією він звернувся до міжнародних союзників президента Сирії Башара Ассада. Втілити свою ідею Морсі збирається під час сьогоднішнього візиту до Китаю та Росії пізніше цього тижня. «Ми просимо демократичний світ і ці країни підтримати боротьбу сирійського народу й допомогти їм досягти своєї мети — звільнити народ від цього режиму», — наголосив єгипетський президент.
Тим часом, рятуючись від боїв, із Сирії втікає дедалі більше людей. Туреччина вже прийняла понад 80 тис. біженців. Турецький міністр закордонних справ Ахмет Давутоглу з огляду на це звернувся по допомогу. «Число біженців невпинно зростає. Світова спільнота має розділити з нами цей тягар», — заявив він. За більш як півтора року конфлікту країну залишило понад 200 тис. жителів. Найбільше втікачів розмістила у себе Туреччина. Зараз уряд країни просить ООН створити «зони безпеки» всередині Сирії та допомогти фінансово.
КОМЕНТАРІ
«День» попросив представника Посольства України в Сирії та українського експерта із Центру близькосхідних досліджень прокоментувати останні події в цій країні.
Євген ІГНАТОВСЬКИЙ, керівник консульського відділу в Посольстві України в Сирійській Арабській Республіці:
— На сході Дамаска ситуація залишається напруженою вже досить довго. Збройні сутички між урядовими військами та повстанцями тривають і в населених пунктах під столицею Сирії. У нашій дипломатичній місії чутно постріли, вибухи снарядів, оскільки сутички точаться із застосуванням крупнокаліберної зброї, танків, мінометів і гелікоптерів. Якщо говорити про останні дні, то не можна сказати, що ситуація особливо загострилася. Періоди тимчасової стабілізації змінюються періодами відновлення збройних сутичок, які, як правило, активізуються увечері, в темну пору доби.
— І як це впливає на роботу посольства?
— Так, передусім ми працюємо над тим, щоб підготувати наших громадян до наступного етапу евакуації. Йдеться про підготовку документів, посвідчень для тих, хто хоче повернутися на батьківщину. Роботи багато, але ми працюємо в нормальному режимі.
— На вашу думку, чим завершиться протистояння між повстанцями і владою?
— Наразі ситуація залишається складнопрогнозованою. Конфлікт у країні характеризується поступовою активізацією конфронтації, наслідки якої складно прогнозувати. Можна сказати, що в короткостроковій перспективі зберігатиметься такий перебіг подій. Періоди тимчасової стабілізації змінюватимуться періодами загострення та активізації військового протистояння. І такий період триватиме принаймні від одного до трьох місяців.
Ігор СЕМИВОЛОС, виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень:
— Деякі експерти намагаються поставити запитання так: це бої в Дамаску чи бої за Дамаск? Це дуже важливо. Можу сказати, що це ще бої в Дамаску. Не можна сказати, що це остаточний наступ повстанців, який вирішить питання.
З іншого боку, повстанцям досить просочитися в якесь містечко й узяти хоча б формально під контроль якусь частину. Причому вони можуть маневрувати, тактично відступати чи наступати, демонструючи присутність. Їм абсолютно неважливо, щоб вони повністю контролювали все місто. Натомість протилежній стороні, аби сказати, що ми забезпечуємо контроль, потрібно взяти весь пункт під контроль. І це набагато складніше, позаяк потребує величезних ресурсів, які є обмеженими і постійно зменшуються в умовах громадянської війни. Річ у тім, що за таких умов кожен громадянин перебуває у стані вибору: постійного підтвердження чи непідтвердження лояльності. За умов, коли ресурси зменшуються, така тактика грає більше на користь повстанців, аніж регулярної армії. Адже регулярна армія не може вигравати в таких умовах. Вона може принаймні до якогось певного часу стримувати дій повстанців, доки в неї залишаються ресурси. Тактика партизанів зрозуміла: оскільки у них мало ресурсів, їм досить просто підтримувати у населення відчуття, що партизани контролюють значну територію. Що означає — відповідно демонструвати лояльність до чинного режиму небезпечно. Це дуже важливий сигнал для решти населення, що влада зміниться найближчим часом. Це руйнує підвалини режиму, зменшує бажання військових воювати за режим і зменшує лояльність груп, які становлять опору режиму, бізнесу. Тож, як наслідок, рано чи пізно режим має занепасти. Але не доречно поспішати оголошувати, що це станеться буквально зараз.
— Чи є адекватною реакція Заходу, ООН щодо ситуації в Сирії після того, як повстанці днями демонстрували фото вбитих дітей, жінок під час авіарейдів урядових військ?
— На жаль, рішення ухвалюються, виходячи з певних інтересів. В умовах Лівії це вдалося хоча б через те, що Китай і Росія утрималися під час голосування. В умовах Сирії ми бачимо протилежну картину. Ніхто не хоче ламати через коліно недолугу систему міжнародних відносин.
З іншого боку, застосування урядовими військами артилерії та авіації з метою відвоювання території у повстанців у кілька разів збільшує кількість жертв серед мирного населення. Що, у свою чергу, призводить до того, що люди, які раніше не брали участі в громадянській війні, долучаються до неї, бо відчувають небезпеку для своїх рідних. У них виникає певний асоціативний ряд, вони бачать загиблих дітей та жінок і відповідно роблять висновок, що таке може статися з їхніми рідними. Таким чином люди вступають до лав повстанців.
— Як нашій владі потрібно готуватися, як ви сказали, до обвалу сирійської влади, тоді як, наприклад, Росія приймає обидві сторони внутрішньосирійського конфлікту?
— Україна належить до клубу «Друзі сирійського народу». І я думаю, що в межах цього клубу Україна може вирішувати питання гуманітарної допомоги сирійському народу. Коли ж говорити про росіян, то вони гадають, що впливають на світову політику, і відповідно їхня роль — це роль «розводящого» у світовій політиці. А українці, слава Богу, так не вважають. Мабуть, гуманітарний аспект завжди кращий, аніж військове спорядження.