Перейти до основного вмісту

Битву за МВФ завершено

15 березня, 00:00

Напруження між Сполученими Штатами та Німеччиною, спричинене незгодою щодо кандидата на посаду директора-розпорядника МВФ Кайо Кох-Везера, схоже, спало. Спершу нетривале заспокоєння Вашингтону принесло зняття з власної ініціативи кандидатури німця Кох-Везера. Останній, на думку Білого дому, не заслужив обійняти запропоновану високу посаду через брак політичної ваги у світі. Понеділок для американсько-європейських стосунків виявився ще ефективнішим, коли речник американського президента Джо Локгарт повідомив, що Білл Клінтон цього разу підтримує вибір німецького канцлера Герхарда Шрьодера, — а саме нинішнього директора Європейського банку реконструкції і розвитку, що базується в Лондоні, Хорста Кьолера. Власне, міжнародні експерти висловлюють сумніви щодо стовідсоткового бажання Штатів бачити нового претендента на місці директора МВФ. Проте цього разу Білий дім вирішив не показувати своєї перебірливості, аби вкрай не розсердити Німеччину і решту європейських держав.

Таким чином, не важко й передбачити результати голосування, яке відбудеться за попередньою інформацією в кінці цього тижня. Відповідно до дотацій у Міжнародний фонд частка голосів США складає 17,35 відсотка, а Німеччини — 6,08%. На додачу — по п’ять відсотків від Британії та Франції. Це вже третина... Японія ж, яка висунула власного кандидата Ейсике Сакакібара, — її частка голосів дорівнює німецькій, — навряд чи спроможна попсувати сподівання Берліна та Вашингтона (тим більше, що японський міністр фінансів заявив, що схвалює рішення США підтримати Кьолера. Порада Білого дому директору ЄБРР налагодити стосунки з іншим кандидатом на місце директора МВФ Стенлі Фішером, якого висунули декiлька африканських країн і якого Кьолер може взяти до себе в новообрану керівну команду, взагалі ставить німецького фінансиста поза конкуренцією. Аби бути впевненими в перемозі свого кандидата на всі сто, Вашингтон порадив Кьолеру провести переговори з представниками основних донаторів МВФ. Міністри фінансів країн Європейського Союзу вже висловили своє прихильне ставлення до нового кандидата. Португальський глава мінфінансів Йоахім Піна Моура зазначив: «Це сильний кандидат, гідний довір’я, який показав, що він здатен робити якраз те, що необхідно для МВФ». Таку ж думку поділяє і решта міністрів. Варто зауважити, що колишній кандидат Кох-Везер не викликав такого одностайного захоплення навіть у ЄС: Франція і Велика Британія увесь час прислухалися до сумнівiв американців... Кьолеру ж вдалося заробити визнання основним чином протягом свого 18-місячного керівництва Європейським банком реконструкції і розвитку, який розташований у Лондоні. Найбільшого захоплення у світової спільноти викликає робота Кьолера з країнами колишнього Радянського Союзу (він займався розподілом міжнародної допомоги). Ім’я Кьолера добре відоме i в Україні. Перша його закордонна робоча поїздка два роки тому на посаді директора ЄБРР відбулася саме до Києва. Тоді Кьолер разом із чільними представниками української влади розглядав питання закриття Чорнобильської АЕС та будівництва в українській столиці чотиризіркового готелю.

Наразі ж лишається сподіватися, що Кьолер, ставши новим директором-розпорядником МВФ, не забуде про Україну. У 1998 році вiн висловив сподівання, що ми «крок за кроком повинні дедалі зближуватися з МВФ». Не віддалився б тепер від України сам Валютний фонд...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати