Чеський парламент відкрив секретні досьє
Секретні документи колишньої служби безпеки Чехії стануть доступними для всіх громадян. Таким стало рішення нижньої палати чеського парламенту. Досі таємними документами могло скористатися тільки обмежене коло чехів — зокрема ті громадяни, які стали жертвами комуністичного режиму. Відтепер закон дозволяє кожному детально ознайомитися з діями всіх працівників служби державної безпеки колишньої ЧССР (ЧтБ).
Чеським депутатам рішення далося складно. Ще з 1990-го року окремі політики вимагали оприлюднення секретних досьє. Проте тільки через два роки відповідний законопроект ініціював відомий чеський антикомуніст Петр Цибулька. Він оприлюднив агентурні списки та кадровий склад державної безпеки Чехословаччини. Крок чеського дисидента та публікація так званих «Списків Петра Цибульки» викликала всенародну дискусію. Противники такого викриття твердили, що оприлюднення секретних відомостей може загрожувати безпеці країни. Тим часом як сам Цибулька переконував у необхідності доступу усіх громадян до справ ЧтБ, оскільки, на його думку, це б зробило відкритішим чеське суспільство. Торік він заявляв, що зміни в Чехії початку 90-их недостатні. Він переконував, що із 50 тисяч офіцерів комуністичної таємної поліції після перевірок тільки 50 залишило свою роботу. Цікаво, що не всі політичні сили Чехії і цього разу підтримали викривальний законопроект. При голосуванні 102 із 173 присутніх депутатів висловилися за, а 53 проголосували проти. Праві політики фактично одноголосно закон підтримали. У той час комуністи (КСЧМ) та соціал-демократи (ЧССД), які нині є правлячою партією, проголосували проти його ухвалення. Як повідомив «Радіо Праги» прес-секретар Чеської соціал-демократичної партії Їржі Грон, позиція партії не спричинена «ідеологічними чи політичними міркуваннями», або «небажанням пізнати своє минуле». Депутати, які голосували проти публікації списків агентів ЧтБ, «боялися завдати кому-небудь шкоду, оскільки мова також іде про приватну, особисту інформацію». Представник ЧССД вважає, що служба державної безпеки тоталітарного режиму — «злочинна організація, тому її документи навряд чи можна вважати достовірними». На думку Грона, у цьому випадку існує небезпека, що про багатьох людей буде опублікована неправдива інформація. Заступник голови правої чеської партії «Союз свободи» Петр Мареш між тим упевнений, що «чеському суспільству необхідно успішно пізнати та переоцінити своє минуле».
У Чехії досі дуже часто спалахували скандали, пов’язані з причетністю того чи іншого громадського діяча до колишньої ЧтБ. Неодноразово проводилися суди. Минулого літа у Празі один із найбільших політичних скандалів виник після виявлення підроблених люстраційних свідоцтв, тобто підтверджень про те, що певна особа не співпрацювала з комуністичною таємною поліцією. Скільки скандалів на Чехію може чекати ще? Правда, це може статися тільки після того, як рішення нижньої палати парламенту затвердять у Сенаті та підпише його президент країни Вацлав Гавел.