Чорна нафта ускладняє світлі відносини
Багато років триває суперечка з приводу, можливо, багатої на нафту ділянки морського шельфу. Через неї досі не укладено договір про кордон. Другим подразником є будівництво нафтового терміналу біля литовського селища Бутінге, що за сім кілометрів від кордону з Латвією.
Рига закидає сусідам недостатню екологічну експертизу проекту. У випадку аварії танкерів побоюються забруднення побережжя та загибелі рибних нерестовищ.
Вільнюс же вбачає в критиці «лише» конкурентну боротьбу. Латвії, ніби-то, хотілося б зберегти монопольне положення нафтоекспортного порту Вентспілс. Висловлювалося навіть припущення провести трубопровід від литовського нафтоперегінного заводу в Макейкяй до Вентспілса.
21 липня Партія зелених Латвії, до якої належить і держміністр екології, та Клуб захисту довкілля провели чергову акцію протесту в центрі Риги біля посольств Литви та США. Їм було вручено листи протесту. А сусідів-литовців назвали зрадниками спільної боротьби проти тоталітаризму.
Але до чого тут США? Справа звичайна: США — це інвестиції. Одна з компаній готова вкласти в нафтотермінал солідні кошти.
Акція нагадувала шоу. Вивергаючий піну генератор, обмазані грязюкою оголені люди, бутель нафти, який відмовилися прийняти в посольстві, плакати, прапори...
Після буйства перед теле- і фотокамерами на газоні біля посольства Литви залишилися два намети. Четверо оголосили голодовку. Дві школярки — днів на три-чотири, фолк-музикант — «до перемоги». А огрядний директор Центру сучасного мистецтва приєднався до зелених, бо в кінці відпустки підійшов час планового голодування.
Результатом веселощів і прокльонів на адресу руйнівників зеленого світу був виклик посла Латвії до МЗС Литви з вимогою пояснень. Йому було вручено ноту протесту проти наруги над державним прапором Литви. Демонстранти забруднили символ Литовської республіки написами зі своїми вимогами.
МЗС Латвії засудив хуліганські дії, пообіцяв розібратися і покарати винних у акті вандалізму. Поки ж співголів Партії зелених Латвії оперативно оштрафували на суму, еквівалентну 69 гривням. А прем’єр Латвії Гунтарс Крастс розцінив минулу акцію як «цілком нормальну». З приводу паплюження прапора Литви в нього «немає інформації». Як і недостатній обсяг інформації з Бутінгського нафтотерміналу.
Треба ж такому статися, що на другий день після акції зелених три банки Литви спільно з 16-ма зарубіжними надали нафтотерміналу забраклі для завершення будівництва $75 мільйонів!