Перейти до основного вмісту

Чи падає рейтинг Путіна?

07 серпня, 00:00

Рейтинг президента Росії Володимира Путіна знижується. Такі результати останнього опитування Фонду «Громадська думка». Якщо у квітні та травні президенту довіряли 35% росіян, то сьогодні довіру Володимиру Путіну висловили 28% опитаних. Якби президентські вибори відбулися найближчим часом, то чинний президент не набрав би 50% голосів. Такі результати соцопитувань воскрешають у пам’яті колишні версії про те, що під час передвиборних перегонів рейтинг Володимира Путіна було штучно завищено, тому сьогоднішнє його падіння можна було б розцінити як закономірне повернення показників до реального рівня. Водночас стрімко падає рейтинг прем’єр-міністра Михайла Фрадкова у зв’язку з прийняттям закону про скасування пільг пенсіонерам та заміни їх грошовою компенсацією. Кількість тих, хто негативно ставиться до його діяльності, збільшилася на 9%. Не секрет, що прем’єр-міністр прямо асоціюється з Путіним як фігура від нього залежна. Якими насправді є причини падіння рейтингу російського президента, наскільки воно пов’язане з діяльністю кабінету Михайла Фрадкова — з цими запитаннями «День» звернувся до експерта Московського центру Карнегі Марії ЛІПМАН.

— Мені здається, що увага до падіння рейтингу Володимира Путіна дещо перебільшена. Фахівці-соціологи пояснюють таку тенденцію тим, що значне зростання рейтингу в період виборів зробило особливо помітним сьогоднішнє його падіння порівняно з весняними показниками. Однак коректніше було б порівнювати останні дані з даними періоду за кілька місяців до передвиборної кампанії. І тоді розрив буде не таким уже й помітним. Це звичайне явище, оскільки сьогодні не проводиться активної інформаційної кампанії. Не думаю, що передвиборний рейтинг Володимира Путіна можна назвати штучним. Цілком нормально, коли партія або політик у період передвиборної кампанії намагаються максимально використати засоби масової інформації для підвищення рейтингу. На президентських виборах не було нічого такого, що не було б загальноприйнятим. Справді, робота принаймні двох загальнонаціональних каналів телебачення, що охоплюють понад 90% телеглядачів, була необ’єктивною. Вони працювали на президента, і це справило свою дію. Однак слово «штучний» стосовно рейтингу Володимира Путіна навряд чи є доречним. Президент популярний, його рейтинг був високим і до виборів. Навіть зараз представники телебачення відкрито заявляють: «Коли в нас немає особливих новин, ми починаємо з президента».

— Чи не пов’язане це зі значним падінням рейтингу прем’єр-міністра Михайла Фрадкова у зв’язку з непопулярністю політики його кабінету?

— Сьогоднішнє падіння президентського рейтингу не в останню чергу може пояснюватися прийняттям закону про заміну пільг грошовими виплатами, оскільки сам закон непопулярний, але його схвалив Кремль. Однак рейтинги уряду й президента — речі абсолютно не взаємопов’язані. Популярність президента надзвичайно висока й стабільна — вибори це довели. Популярність уряду і, зокрема, Михайла Фрадкова, більшою мірою схильна до коливань, оскільки населення останніми роками набагато охочіше покладає провину за соціально-економічні негаразди на уряд, а не на президента. Хоча зараз, коли влада не залишила жодних сумнівів у тому, що останні реформи виходять саме з Кремля, з’являються не тільки побоювання, а й реальні підстави для народного невдоволення. Тим більше, що Фрадков — фігура залежна й несамостійна, на відміну від Касьянова, який міг слугувати своєрідним громовідводом. Тому Кремль і президент виявилися сьогодні набагато відкритішими для народного невдоволення.

— Чи спостерігатиметься подальше падіння рейтингу Володимира Путіна або це все ж таки тимчасове явище?

— Значною мірою це залежатиме від того, як розвиватимуться події в соціально-економічній сфері. Закон про скасування пільг прийнято, за ним підуть реальні зміни, і цілком імовірно — на гірше. Як цю реформу реалізовуватимуть, передбачити важко. Безумовно, президент став більш уразливим, але не цілком зрозуміло, чи будуть люди покладати провину за виниклі проблеми на президента або все ж таки на регіональну владу, оскільки компенсації пільг ляжуть тягарем саме на них.

— Наскільки важливий для президента Росії рівень його рейтингу? Чи не виникне у Кремля бажання підвищити президентську популярність?

— У нас дуже популярний президент. Саме на його популярності багато в чому тримається політичне життя у країні. Тому зрозуміло, що рейтинги підтримуватимуть. Для цього існує дуже багато методів. Насамперед, уже дуже багато зроблено для того, щоб контролювати громадську думку й не давати виходу невдоволенню та критиці на загальнонаціональну аудиторію.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати