Чиновників ЄС звинувачують у приховуванні правди
Ряд європейських країн, у числі яких опинилася й Велика Британія, і високопосадовці ЄС зазнали суворої критики за приховування правди й перешкоджання розслідуванню щодо транспортування та незаконного утримання в’язнів ЦРУ. Попередня доповідь Європарламенту виражає невдоволення з приводу дій британського уряду, критикує верховного представника ЄС із зовнішньої політики Хавьєра Солану й скаржиться на брак співробітництва з боку багатьох європейських країн.
У документі також повідомляється, що колишній глава італійської розвідслужби SISMI Ніколо Полларі «приховував істину», заявивши в березні комісії Європарламенту, що італійські агенти не мали відношення до викрадення ЦРУ єгипетського священнослужителя. Італійська спецслужба зіграла активну роль у викраденні, і «цілком можливо», що італійський уряд знав про операцію, зазначили депутати Європарламенту.
Хоча вчорашня доповідь, прийнята після 10 місяців та 130 слухань, повідомляє мало нового про секретні в’язниці ЦРУ, дуже показовою є критика, якій в ньому піддані особи, що не повідомили, зі слів депутатів, правду.
У вердикті, який може нашкодити репутації верховного представника ЄС із зовнішньої політики, автори документа виражають «серйозні сумніви щодо недомовок і спростувань, наявних у заявах Генерального секретаря Ради Хавьєра Солани для тимчасової комісії».
Свідчення, представлені координатором ЄС з питань антитерористичної політики Гійсом де Врізом, виявилися «недостатньо надійними», повідомляється в доповіді. У документі виражається «жаль» з приводу низького критерію співробітництва з боку британського міністра з європейських справ Джефа Хуна, а також «серйозне занепокоєння щодо 170 проміжних посадок здійснених ЦРУ в аеропортах Великої Британії».
Більш того, у документі цитується неназване джерело, що було присутнє в грудні минулого року на зустрічі представників ЄС і НАТО з держсекретарем США Кондоліззою Райс. Він визнав, що «державам-учасникам відомо про програму щодо передачі підозрюваних і про секретні в’язниці».
Європарламент розпочав роботу над доповіддю після розслідування, що провела Рада Європи. Обидва розслідування стали відповіддю на повідомлення, що з’явилися минулого року в американській пресі про те, що США використовують секретні в’язниці в Польщі та Румунії.
Хоч обидві країни відкинули висунені звинувачення, депутати Європарламенту не змогли підтвердити їхню законослухняність. Комісія скаржиться на нестачу співробітництва з боку польського уряду й виражає прикрість з приводу небажання Румунії провести серйозне розслідування.
У попередній доповіді виражається занепокоєння через те, що тимчасові секретні центри утримання можуть розташовуватися в країнах Європи, на території військових баз США. Європарламент закликав країни, на території яких є подібні бази, здійснювати над ними серйозніший контроль. У доповіді названий «абсолютно неприйнятним» той факт, що чиновники ЄС не надають повну й правдиву інформацію про регулярні бесіди з високопоставленими представниками адміністрації США.
Також критики за неготовність співробітничати з комісією зазнали глава Європола Макс-Петер Ратцель, колишній генеральний секретар НАТО лорд Робертсон Порт-Єлленський та його наступник Яап де Хооп Схеффер.
Організація Amnesty International заявила: «Знову зіткнувшись iз подібними фактами, європейські лідери вже не можуть заперечувати їх, як і ЄС не може продовжувати наполягати на тому, що це не його справа. У найближчі два місяці, поки Європейський парламент буде обговорювати доповідь, Amnesty International продовжить вимагати притягнення до належної відповідальності чиновників як на рівні ЄС, так і на рівні держав».