«Далі – червона лінія»
Експерт — про те, яких дій очікувати від Вашингтона у відповідь на хімічну атаку в Східній ГутіПісля того, як 7 квітня щонайменше 70 людей загинули внаслідок хімічної атаки в сирійському районі Східна Гута, й зокрема в місті Дума, 9 квітня в Нью-Йорку відбулося екстрене засідання Ради безпеки ООН.
Постпред США в цій організації Ніккі Гейлі заявила, що Вашингтон відповість на ймовірну хімічну атаку режиму президента Сирії Башара Асада проти своїх громадян, і додала, що на руках Росії «кров сирійських дітей», цитує її слова CNN. «Історія зафіксує це, як момент, коли Рада Безпеки або виконала свої обов’язки, або продемонструвала свою рішучу і повну нездатність захистити людей Сирії. В будь-якому разі, США дадуть відповідь», — сказала вона. Гейлі запропонувала винести на голосування проект резолюції щодо механізму розслідування хімічних атак у Сирії.
Водночас постпред Росії в ООН Василь Небензя сказав, що документ містить «неприйнятні елементи», що факт хімічної атаки є непідтвердженим, а сам інцидент постановочним, цитує його DW.
Тим часом цей інцидент викликав різку реакцію з боку президента США Дональда Трампа, який засудив «огидну» атаку на сирійців за допомогою забороненої хімічної зброї. «Ми зустрічаємося з нашими військовими і ми ухвалимо деякі важливі рішення в наступні 24—48 годин. Ми дуже стурбовані, коли стаються подібні речі. Ми говоримо про людяність. І не можна дозволяти, щоб таке ставалося», — сказав Трамп 9 квітня.
«Чи це Росія, чи це Сирія, чи це Іран, чи всі вони разом узяті, ми розберемося та знатимемо відповіді дуже скоро. Ми розглядаємо це дуже-дуже сильно і дуже серйозно», — наголосив він. На запитання журналістів, чи понесе відповідальність за це президент Росії Володимир Путін, глава Білого дому відповів, що це можливо і що коли це станеться, то вона буде дуже «жорсткою». А на питання про те, чи розглядається військовий варіант відповіді, сказав, що «нічого не відкидається».
«США НАЛАШТОВАНІ НА ПОСЛІДОВНИЙ ТИСК НА АСАДА»
«День» звернувся до президента Центру близькосхідних досліджень Олександра БОГОМОЛОВА з проханням розповісти, яких кроків можна очікувати від Вашингтона щодо режиму президента Сирії Башара Асада у відповідь на ймовірну хімічну атаку:
— Як було повідомлено Трампом, наразі розглядається якась військова опція. Президент сказав, що в них є багато військових варіантів відповіді. Я очікував би реакції, що була минулого разу — американська атака на військово-повітряну базу Шайрат після того як відбулася хімічна атака на Хан-Шейхун. У принципі ситуація змінилася, тому можна очікувати й більш рішучих дій. Думаю, що США, так само, як інші союзники, налаштовані на послідовний тиск на Асада та на його союзників — Росію й Іран.
Наслідки — це головне, адже військова операція сама по собі — є не ціллю, а засобом. А ціллю є змінити ситуацію в Сирії. Режим Асада та його союзники застосовують зброю масового знищення систематично. А цьому треба покласти край. Ця трійка — Росія, Сирія та Іран — має відчути, що далі — вже насправді червона лінія, а не суто риторична червона лінія, як було за часів президента США Обами.
Щодо запропонованої США резолюції щодо механізму розслідування хімічних атак у Сирії, то думаю, що вони шукатимуть засоби діяти. Протягом усього цього часу кільканадцять рішень було ветовано Росією. Останніми роками Росія зробила Раду Безпеки ООН недієвою відносно певного, але ключового кола питань. Звісно, механізми ООН передбачають якось обійти Раду Безпеки ООН, історія знає випадки, коли США і західні країни діяли в інший спосіб.
А щодо того, як зупинити режим Асада та Путіна, який його підтримує, то вони мають відчути, що є межа. На жаль, багато шансів до цього було пропущено. Насамперед завдяки надто миролюбній позиції Адміністрації президента Обами. Наслідки цієї політики теж є частиною цієї проблеми, з якою доводиться мати справу там. Раніше це було набагато простіше зробити, сьогодні — складніше, при тому що потреба зробити щось є більш нагальною. Якщо протягом якогось часу позиція буде послідовною в бік збільшення тиску, то це станеться.