Давос: нове дихання
Iнвестори чекають від України політичної стабільності й більше позитивних сигналів![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080129/415-3-1.jpg)
Апетит зростає під час їди, як, очевидно, зростає популярність українського ланчу і заодно інтерес зарубіжних інвесторів до України. На ланч-конференції за назвою «Україна: Що далі?» взяли участь 180 осіб, а приблизно 250 довелося відмовити. Про це розповів журналістам організатор четвертого українського ланчу бізнесмен і меценат Віктор Пінчук. До речі, після завершення конференції він висловився за організацію в Давосі party (вечірки). На відміну від ланчу, це означає запрошення та розміщення практично всіх учасників цього форуму. І окрім їжі та напоїв програма вечірки передбачає велику культурну програму із залученням українських зірок естради, танцю і хорового мистецтва. При цьому глава фонду Віктора Пінчука висловив готовність організувати цей захід спільно з іншими провідними українськими бізнесменами та філантропами.
Великий інтерес до України в Давосі пояснюється не лише тим, що тут подають знамениті українські страви: борщ, сало, вареники. Через три роки після помаранчевої революції в Давос уперше приїхав Президент Віктор Ющенко, який став більше впливати на політичне життя в країні завдяки повторному приходу до влади помаранчевої коаліції. Очевидно бізнесмени хотіли з перших вуст почути про пріоритети України на найближче майбутнє. До того ж, не потрібно забувати про такий чинник, як проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року, організатором якого є Україна й Польща. А це означає будівництво доріг, стадіонів і іншої інфраструктури.
Дійсно, в своєму виступі в контексті «Євро-2012» український Президент повідомив інвесторам цілий набір досить цікавих пропозицій. За його словами, до української економіки для розвитку спортивної інфраструктури, для будівництва необхідно вкласти приблизно 25 млрд. доларів зарубіжних інвестицій. Президент також запропонував світовій економіці інвестиційний пакет, який включає приватизацію «Укртелекому», будівництво автомобільних доріг на загальну суму 5 млрд. доларів, закінчуючи об’єктами для завершення будівництва Криворізького заводу окислених руд.
Ющенко висловив припущення, що 2008 року Україна вперше зможе брати участь у лістингу на нью-йоркській фондовій біржі й заявити понад десяток національних підприємств. При цьому він сказав, що за останні декілька років «наша макроекономічна культура дійсно зросла, ми готові забезпечити інвесторові стабільність, спокій».
Окрім того, український Президент повідомив, що найближчим часом буде представлено національну, антикризову, антиінфляційну програму. Він висловив упевненість, що, як і раніше, Україна даватиме ефективну відповідь на ті загрози, які виникають у країні або навколо неї, в регіоні і в світі. За його словам, 2008 року політика приватизації стане радикально новою, більш динамічною. Ющенко зізнався, що Україна потребує партнерів, які зможуть провести значну частину передінвестиційної роботи, в тому числі передприватизаційну частину роботи, підвищення рейтингу підприємства, щоб об’єкти, які представляються на ринку приватизації, були б бездоганними.
Торкаючись пріоритетів на 2008 рік, Ющенко сказав, що для України пріоритетом № 1 є проведення переговорів з ЄС про створення зони вільної торгівлі. Він висловив надію, що за цей рік вдасться узгодити всі технічні питання і 2008 рік, дійсно, стане переломним. Окрім того, зазначив Ющенко, Україна сподівається вийти на політичну асоціацію та економічну інтеграцію з ЄС у рамках переговорів, які почалися з Брюсселем за новим розширеним договором.
Роблячи акцент на стосунках України та Росії, Ющенко сказав, що українсько-російські економічні відносини дійсно мають непогану перспективу і найближче завдання полягає в налагодженні політичного діалогу. «Саме для цього я поїду до Росії 12 лютого цього року — для того, щоб оптимізувати наш політичний діалог», — підкреслив український Президент.
На завершення виступу він висловив упевненість, що запропонована українською владою політика на 2008— 2009 рік дістала підтримку з боку партнерів України і допоможе нашій країні глибше інтегруватися в економіку інших держав.
Примітно, що на тлі економічного спаду, який відбувається в США і торкнувся багатьох країн світу, Україну вважають мало не зразком динамічного розвитку. Таку оцінку дав у своєму виступі відомий американський економіст і директор Інституту міжнародної економіки у Вашингтоні Фред Бергстен. На його думку, уповільнення зростання американської економіки не матиме негативного впливу на Україну чи інші економіки в цій частині світу. Проте американський експерт назвав три важливих наслідки глобального економічного розвитку для України і для політики в нашій країні. Оскільки уповільнення розвитку США може вплинути на протекціонізм у всьому світі, то вступ до СОТ має дуже важливі оборонні та наступальні функції для України. «Як член СОТ Україна займатиме більш сильну позицію для того, щоб протистояти протекціоністським заходам із боку інших економік. У вас уже будуть свої права, ви зможете апелювати до СОТ, захищати свою позицію, захищати свої торговельні інтереси. Членство в СОТ також дає можливості захищати свою економіку, переслідувати свій інтерес у інших країнах, там, де країни не дотримуються своїх зобов’язань. Це дуже важливий крок у економіці, в історії України», — підкреслив Бергстен.
Американський експерт вважає, що для України було б дуже мудро прийняти гнучкішу систему обмінного курсу — це допоможе їй захистити свою економіку від шоку, від потрясінь як внутрішніх, так і зовнішніх, тих, які приходять із інших частин світу. Окрім того, він висловив думку, що для України буде вигідніше прив’язати свій обмінний курс до євро. Оскільки Україна планує стати членом ЄС, то їй потрібно змінити свій обмінний курс і прив’язати його не до долара, який домінував протягом останніх ста років у світовій економіці, а до євро. «Це буде крок для вашої інтеграції до європейської економіки і крок для зміцнення власної фінансової системи», — підкреслив Бергстен.
Зі свого боку, президент Європейського банку розвитку і реконструкції (ЄБРР) Жан Лем’єр сказав, що Україна є привабливою країною з привабливою економікою і тому «ми продовжуватимемо інвестувати в економіку України». Разом із тим він визнав, що інвестори чекають, що конкурентна спроможність економіки зростатиме. «В Україні два головних активи: це дешева робоча сила і дешеві енергетичні ресурси. Але це не може так залишатися постійно, це змінюватиметься, і змінюється вже в Україні, як ми бачимо. Разом із тим, ми розуміємо, як важливо розробляти нову політику, особливо політику в енергетичному секторі», — підкреслив Лем’єр. Він також звернув увагу на те, що в Україні інфраструктуру потрібно розвивати не лише для футболу, а взагалі для збільшення конкурентоспроможності економіки. Окрім того, — зазначив президент ЄБРР, — інвестори шукають в Україні політичної стабільності і «чим більше позитивних сигналів посилатиме українська влада, тим більше інвесторів приїжджатиме».
Час покаже, чи втіляться чергові плани української влади в справи і чи прислухаються в Києві до застережень провідних економічних експертів і побажань зарубіжних інвесторів. Чи до чергового українського ланчу в Давосі залишиться актуальною для України тема: Що робити далі? Все залежить від дій нинішнього уряду, парламенту і Президента, який повідомив про плани та пріоритети України.
Марек СІВЕЦЬ, віце-президент Європейського Парламенту:
— Ми намагаємося дати відповідь на одне запитання: що за подія відбувалася тут. На мій погляд, це було найпрестижніше зібрання світової еліти: фінансової, політичної, медійної. Я переконаний, що цей ланч за участі українського Президента є відмінним шоу- вікном України. Чим відрізняється перший і четвертий ланч, або навіть минулорічний і нинішній? Я думаю, що все більше людей визнають Україну дуже привабливою, дуже розвинутою і майбутнім членом Європейського Союзу. Ніхто не говорить про це в термінах зобов’язань. Поки що ми не перебуваємо на цьому етапі. Я вважаю, що зараз найсприятливіший час для України і водночас — час неймовірної відповідальності для прем’єр-міністра і Президента України.
На мою думку, коефіцієнт використання можливостей ланчу українською владою становить 66%. Бо тут як з українського, так і з міжнародного боку є люди реального бізнесу, які керують реальним бізнесом, і вони знають, як можна отримати мільярди і як можна їх втратити. І вони є надзвичайно точними. Коли вони задають точні питання, то очікують отримати точні відповіді. І я думаю, що Україна має припинити розмови про те, що вона віддає перевагу приватизації. А потрібно скласти реальний план і сказати, що нинішнього року ми робимо це, наступного — це. Саме це люблять такі люди. Вони не хочуть бачити дорожні карти, вони дуже добре розуміються на пропаганді. І частково ми, проукраїнські політики, використовуємо пропаганду. А потрібно більше робити конкретних речей. Тому через певний час речі мають бути зроблені. Іншого вибору в України немає.
Маріо Сантош ДАВІД, депутат Португальського парламенту:
— Це вже четверта подія такого роду. І кожного разу український ланч стає все більш багатолюдним. Усе більше людей з цікавістю спостерігають за тим, що відбувається в Україні. Тому, я думаю, те, що робить тут Віктор Пінчук, є надзвичайно важливим для підприємців і представників мас-медіа, які можуть тут встановити контакти. І кожного року враження про український ланч є надзвичайно позитивним. Новий сплеск інтересу викликала перспектива швидкого вступу України до СОТ і розвиток демократії у відносинах з третіми країнами і старими партнерами. Тому, я вважаю, що Україна на правильному шляху і всі українські друзі раді з цієї причини. Я думаю, що цей ланч, на якому так багато людей демонструють свій інтерес до обговорення всього, що відбувається у вашій країні, — це чудова можливість. Якщо в Україні буде й далі поліпшуватися інвестиційний клімат, то ситуація зміниться на краще як у короткостроковій, так і в середньостроковій перспективі.
Загалом корисним є все, що дозволяє краще знати про реальності життя в Україні, цілі і наміри Президента та уряду. Ми, друзі України, мріємо про момент, коли будемо розглядати заявку України на вступ до ЄС і матимемо для цього відповідні політичні, економічні умови. Політичні майже існують. Потрібно забезпечити верховенство права, незалежність судів. І тоді ми будемо вітати вас у наші сім’ї.
Що стосується подачі Україною заявки на отримання ПДЧ, то це її суверенне право, яке мають поважати і Росія, і Захід. Ніхто не може вказувати Києву, що він має робити. Є одна річ, яку Росія досі не зрозуміла, — ми на Заході більше не боїмося Москви. Росія для нас є партнером у боротьбі з тероризмом, контрабандою наркотиків, людей, зброї. Тому питання може йти лише про партнерство. І як тільки Росія це зрозуміє, то її роль у світі буде посилено. А почати їй потрібно з поваги до будь-якої суверенної держави.
Олександр КВАСНЕВСЬКИЙ , екс-президент Польщі:
— Дуже важливо, що Україна організовує такі заходи. Сюди прийшли дуже цікаві люди: політики та підприємці, і це дуже добре. Цього року, порівняно з минулим, з України приходить інша інформація. У вас відбулися вибори, є більшість у парламенті, новий уряд, економіка виглядає непогано. І до того ж, відкриваються нові можливості для України увійти до міжнародних структур. Важливим є те, що будуть переговори між ЄС і Україною. І найголовніше, що на нинішньому ланчі, в порівнянні з торішнім, більше оптимізму. Незважаючи на те, що відбувається в світі з економікою, ми з оптимізмом дивимося на Україну. На мій погляд, має рацію один з експертів, який говорить, що зараз відбувається лише уповільнення американської економіки, і не треба тим займатися, бо нові ринки та нові держави, як Україна, розвиваються чудово. Це також має дати нам поштовх, щоб не думати про те, є сьогодні криза чи ні, а робити свою справу і йти вперед. Вважаю, що такий сигнал дав сьогодні Президент Ющенко. На мій погляд, це був дуже вдалий ланч.
З іншого боку, для мене залишається питанням, що буде з українською стабільністю. І дуже важливо, що Україна має уряд, який працюватиме. Вибори президента будуть за два роки. Звісно, це викличе деяке політичне напруження. Та найголовніше, щоб провідні сили України — і пан Ющенко, і пан Янукович, і пані Тимошенко — розуміли, що це є унікальний час, щоб рухатися вперед і здійснити реформи, щоб змінити юридичну й економічну системи, щоб домовитися з такими важливими партнерами, як Європейський Союз, з одного боку, і Росія — з іншого. Україні не можна чекати й гаяти часу. Мені здається, що сьогодні таке мислення є в Україні. Про це говорив Президент, і я йому довіряю.