Демографічна бомба
До 2025 року багато які країни колишнього СРСР зіткнуться з серйозними демографічними проблемами: їх населення скоротиться та постаріє. Це єдиний регіон світу, де утворилася вибухонебезпечна суміш із старіючого населення, відносно низького рівня життя та незавершених економічних, соціальних і політичних реформ.
Всесвітній Банк\World Bank, який опублікував доповідь на цю тему (називається «Від Червоного до Сивого» — From Red to Gray: The «Third Transition» of Aging Populations in Eastern Europe and the Former Soviet Union), вказує, що це серйозно загрожує місцевим економікам та майбутньому держав.
До 2025 року країни колишнього СРСР втратять безліч населення (порівнювалася ситуація 2000 і 2025 років): Росія — 17.3 млн.(мінус 12% населення), Україна — 11.8 млн. (-24%), Білорусь — 1.4 млн. (-14%), Грузія — 0.8 млн. (-17%), Литва — 0.4 млн. (-11%), Латвія, Молдова й Казахстан — по 0.3 млн. (відповідно, мінус 13%, 7% і 2%), Вірменія — 0.2 млн. (-6%), Естонія — 0.1 млн. (-9%). Чисельність населення зросте в Узбекистані (на 9.3 млн.), Таджикистані (2.6 млн.), Туркменістані (1.6 млн.), Азербайджані (1.5 млн.) і Киргизстані (1.3 млн.).
Населення, що скоротиться, також значно постаріє — в 2025 році приблизно кожному п’ятому жителю цього регіону буде бiльше за 65 років. Загалом, в колишньому Радянському Союзі відбуваються ті ж процеси, що стартували в країнах Західної Європи на початку 1970-х років: знижується народжуваність і збільшується тривалість життя. Однак кардинальна відмінність полягає в стійкості державних інститутів і рівні життя. Наприклад, за демографічними характеристиками Україна нині близька до Великобританії, а за рівнем життя прирівнюється до Алжиру й Венесуели. «Демографічний портрет» Грузії нагадує Німеччину, однак рівень життя — Мозамбік.
Найбільш серйозна проблема, яку доведеться вирішувати урядам «старіючих» пострадянських держав — фінансове забезпечення пенсіонерів. Переважна більшість жителів колишнього СРСР не має особистих фінансових накопичень, здатних забезпечити їм гідну старість — вони розраховують на допомогу держави. Однак держави можуть виявитися не здатними виконати свої зобов’язання. Єдиний шлях, що може запобігти майбутньому колапсу економік старіючих держав колишнього СРСР — підвищення продуктивності праці, а також економічні й соціальні реформи. (washprofile.org, 21 червня 2007 р.)
Випуск газети №:
№102, (2007)Рубрика
День Планети