Демократія відкладається?
У Iраку можуть бути зірвані вибори![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041116/4208-3-1.jpg)
У перше від часу оголошення дати парламентських виборів у Іраку, які заплановано на 31 січня наступного року, провідні особи тимчасового іракського уряду заявили, що голосування може бути відкладене через нестабільну безпекову ситуацію у країні. Віце-прем’єр-міністр Іраку Бархам Саліх зазначив, що все залежатиме від оцінки безпеки напередодні виборів, оскільки нинішня ситуація не дає гарантій щодо проведення вільних і чесних виборів, як це було обіцяно іракському народу. Таким чином ставиться під сумнів обіцянка президента США Джорджа Буша, який днями також наголосив на тому, що напередодні виборів в Іраку може зрости хвиля насильства.
Такі заяви було зроблено на тлі подальшого спротиву повстанців у місті Фаллуджа. Операція із захоплення Фаллуджі, розпочата за ініціативою прем’єр-міністра Іраку Айяда Аллаві, триває вже тиждень. Американські військові стверджують, що місто майже повністю ними контролюється, однак не виключають, що у південних районах іще кілька днів триватимуть бої із залишками бойовиків. Однак за іншою інформацією, американцями контролюються тільки північні райони Фаллуджі, а у південних під контролем тільки великі дороги. Аби перевірити усі будинки з півночі на південь, американсько-іракським військам знадобиться не менше п’яти днів.
Окрім того, дедалі частіше лунають заяви про те, що напад на Фаллуджу, оплот сунітів, провокує поглиблення ворожості між представниками цієї релігійної меншості та шиїтською більшістю й курдами. Лідер сунітів шейх Махді аль-Сумайдеї звинуватив прем’єра Аллаві у «розв’язанні війни проти сунітів». Однак Айяд Аллаві натомість заперечив, що в Іраку «немає проблем сунітів чи шиїтів, йдеться про всіх іракців, які проти терористів». Відтак і початок операції у Фаллуджі мотивується виключно потребою гарантії безпеки на виборах 31 січня. З огляду на це Асоціація мусульманських учених, яка є найвпливовішою сунітською групою в Іраку й налічує три тисячі духовних лідерів, закликала сунітів до бойкотування виборів на знак протесту проти нападу на Фаллуджу.
Навряд чи такий бойкот міг би стати причиною до визнання виборів недійсними, оскільки тільки шиїтська община становить 60% іракського населення, не беручи до уваги виборчий потенціал курдів. Таким чином очевидно, що шиїти забезпечать собі більшість у майбутньому уряді, відтак суніти природно бояться втратити власні позиції. Однак дехто з шиїтських лідерів застеріг, що вибори, проведені без сунітів, будуть неповноцінними й можуть тільки розширити прірву між двома спільнотами.
Однак, незважаючи на заяви політиків та військові дії у Фаллуджі, в Іраку таки розпочалася підготовка до майбутніх виборів. Як виявилося, освітні програми для громадян є не менш важливою ланкою, ніж гарантування безпеки. Працівники незалежної виборчої комісії Іраку говорять, що іракський виборець абсолютно не розуміє змісту виборів. Так, 74% населення вважає, що у січні вони обиратимуть президента країни (насправді обиратимуться члени Національної асамблеї). Більшість іракців вважають, що безпека, електромережа, вода, хліб та школи для їхніх дітей є значно важливішими, ніж вибори. Відтак основне завдання виборча комісія вбачає в тому, аби пояснити людям, що майбутні вибори дадуть змогу захистити їхні інтереси. Виборча просвіта сконцентрована на телебаченні як на найпопулярнішому виді ЗМІ, окрім того видруковано 10 млн. освітніх буклетів, публікується реклама в газетах.
Фактор безпеки й тут є украй важливим — у Фаллуджі, Рамаді та деяких частинах Мосулу просвітницька робота з виборцями просто неможлива. Тому і прогнози явки в регіонах Іраку різні. Вважається, що вибори відбудуться в будь- якому випадку, навіть у разі сплеску насильства в шиїтських та курдських районах. Натомість у сунітських очікується дуже низька явка, спричинена страхом за власну безпеку та браком виборчої інформації. Найвищої явки очікують у курдських районах, оскільки їхнє населення завжди було найбільш політизованою частиною суспільства. Іще до падіння режиму Саддама Хусейна курди мали добре організовані політичні партії та вибраний парламент. Окрім того, ця частина Іраку є сьогодні однією з найбезпечніших.
Реєстрація виборців розпочалася з 1 листопада. Списки складалися на основі бази даних для видачі провіанту в часи правління Саддама Хусейна. Всього зареєстровано 14 млн. виборців із 25 млн. населення. Очікується, що близько мільйона іракців проголосує за кордоном. Загалом створено 40 тис. виборчих дільниць, а з 15 грудня кандидати матимуть змогу розпочати агітацію. У курдських районах уже навіть розвішані виборчі плакати. Незважаючи на проблеми з безпекою, іракське населення з нетерпінням чекає переломного моменту у своїй історії — можливості зробити власний вибір.