Перейти до основного вмісту

Діти як... інструмент шантажу

Лілія ШЕВЦОВА: «Антимагнітський закон» свідчить про відсутність у Путіна реальних важелів впливу на Америку»
20 грудня, 11:50
19 ГРУДНЯ 2012 р. МОСКВА. РОСІЯНИ ПІКЕТУЮТЬ ДЕРЖАВНУ ДУМУ, ЯКА ВЧОРА УХВАЛИЛА ЗАКОН, ЩО ЗАБОРОНЯЄ ГРОМАДЯНАМ США ВСИНОВЛЮВАТИ РОСІЙСЬКИХ ДІТЕЙ-СИРІТ / ФОТО З САЙТА DRUGOI.LIVEJOURNAL.COM

Учора вранці в будівлі Держдуми за двадцятиградусного морозу пройшли одиночні пікети проти ухвалення так званого «Антимагнітського закону». Учасників акцій обурила поправка, яка забороняє громадянам США усиновляти російських дітей. Активісти стояли через 50 метрів один від одного з плакатами «Не позбавляйте дітей шансу знайти сім’ю», «Інтереси бездомних дітей важливіші за інтереси багатих злочинців», «Не позбавляйте дітей шансу жити», «Депутати, руки геть від дітей». Пікетники хотіли взяти будівлю Держдуми в кільце, аби, як самі вони писали в соціальних мережах, подивитися в очі депутатам. Проте плани активістів порушила поліція, що просто перекрила пішохідний рух на Охотному Ряду біля будівлі нижньої палати парламенту. Під час цієї акції було арештовано 30 людей, яким загрожує штраф 30 тисяч рублів (приблизно 1 тис. доларів).

Нагадаємо, законопроект «Діми Яковлєва», що є реакцією Держдуми на ухвалення в США Закону Магнатського, був прийнятий у першому читанні 14 грудня. До другого читання, яке заплановане на вчора, парламентарі мають намір внести поправку про денонсацію російсько-американської угоди і заборону на усиновлення дітей американцями, що вже викликало неоднозначну реакцію як у суспільстві, так і в самій Держдумі.

Схвалена комітетом Держдуми поправка, що забороняє усиновлення російських дітей американськими громадянами, вже викликала обурення трьох міністрів російського уряду, а також уповноваженого з прав людини.

Першим своє обурення висловив голова російського Міністерства освіти і науки Дмитро Ліванов. «Логіка немовби «око за око», але логіка неправильна, оскільки можуть постраждати наші діти, яким не знайшлося усиновлювачів у Росії», — написав Ліванов у своєму мікроблозі у Тwitter.

Міністр з питань Відкритого уряду Михайло Абизов також заявив, що прийняття поправки «стане великою помилкою», особливо якщо вона стосуватиметься дітей з обмеженими фізичними можливостями.

Схожу думку висловив і голова МЗС Росії Сергій Лавров. «Це неправильно, і я впевнений, що зрештою Держдума прийме зважене рішення», — заявив він, коментуючи плани депутатів заборонити усиновлення для громадян США. За словами Лаврова, «міжнародне усиновлення як інститут має повне право на існування; головне, аби усиновлення здійснювалося цивілізовано».

Багато відомих журналістів збирають підписи під листом до Президента Путіна. У листі, підписи під яким вже поставили понад 800 осіб, наголошується, що пропоновані норми вдарять по долях російських дітей-сиріт, більшість із яких у російських умовах ніколи не отримають кваліфікованої медичної допомоги і догляду. «Ми вважаємо, що принесення в жертву цих дітей є злочином, порушує права цих дітей і є невмотивовано жорстоким, аморальним і злим кроком», — зазначається у зверненні. Автори петиції, серед яких Світлана Сорокіна, Олена Фіхтенгольц і Олексій Федосєєв, також зазначають, що «дітей ні за яких обставин не можна втягувати в політику».

«День» звернувся до провідного наукового співробітника Московського центру Карнегі Лілії ШЕВЦОВОЇ з проханням прокоментувати ситуацію щодо ухвалення «антимагнітського закону» Російською Думою і чого цим домагається Кремль, позбавляючи можливості усиновлення дітей американськими громадянами.

— По-перше, сам факт, що до російського Антимагнітського закону додано поправку, яка фактично робить російських сиріт заручниками Російської держави, свідчить про те, що у кремлівської Росії немає адекватних заходів для того, щоб відповісти американцям. Путінський Кремль не має можливості ні заморозити американську власність у Росії, ні, скажімо, відмовити у візах для американських громадян. Бо так мало охочих відвідати Росію. Власне сам цей закон свідчить про відсутність реальних серйозних важелів впливу з боку Путіна на Америку і на інтереси американських громадян або американського співтовариства.

Водночас ця поправка і цей закон говорить про сутність російської влади. Мабуть, ще жодна поправка, жоден закон останнім часом не викликав такої хвилі обурення на межі вибуху в соціальних мережах. Бо люди обурені самою суттю цієї поправки, яка у відповідь на американські дії робить жертвами нещасних російських дітей.

Вочевидь, Кремль вже усвідомив міру цього обурення. І принаймні сьогодні представник Кремля, прес-секретар Путіна Пєсков, сказав, що Путін розуміє настрої Думи, однак у нього досить зважена позиція. Тому ми не виключаємо, що цю поправку буде прийнято. Але потім, після деякої тяганини, у Путіна знайдуться радники, які дадуть йому зрозуміти, що ця поправка і цей закон має варварське значення. І я не виключаю, що він, можливо, якимсь чином пом’якшить спрямованість цього закону саме в частині поправки про дітей.

Але ж ця поправка викликала обурення трьох міністрів російського уряду, а також уповноваженого з прав людини. Крім того, спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко заявила, що не потрібно гарячкувати з ухваленням цього закону. Які ще потрібні радники Путіну?

— Той факт, що три міністри і третя людина в ієрархії «Единой России» пані Матвієнко висловили сумнів і вагання в питанні Антимагнітського закону, свідчить про те, що в еліти, російської правлячої команди немає єдності поглядів з цього питання. Немає єдності поглядів щодо того, як жорстко Росія повинна відповідати Заходу. По суті, ці вагання є свідченням занепокоєння правлячої еліти, інтегрованої особисто в західне співтовариство, щодо того, якою буде доля їхніх вкладів, їхніх банківських рахунків за кордоном. Тобто у російської еліти є дуже суттєве впливове і потужне компрадорське крило, яке, природно, невдоволене всією цією історією з Антимагнітським законом і думає, як можна пом’якшити російську реакцію на нього. Бо всі розуміють, Кремль у будь-якому разі ухвалить Антимагнітський закон. Але як треба діяти, щоб цей закон не призвів до різкого падіння репутації Росії, а також не закрив Захід для Росії? Тому потрібно враховувати, що це крило спробує якимось чином тиснути на Путіна. Але й Путін теж, очевидно, перебуває на роздоріжжі. З одного боку, його основна емоція — дати здачу, дати по морді американцям. І він ніколи не приховував у російському внутрішньому дискурсі, як він ставиться до Америки. Проте Путін — прагматик. Тому він зараз за ці кілька днів намагається знайти якийсь міст між своїм антиамериканізмом і зростаючим антиамериканізмом своєї внутрішньої і зовнішньої політики та власним прагматизмом. І наступного тижня ми побачимо, до яких результатів він прийде. Абсолютно точно, що Антимагнітський закон буде схвалений, але не виключено, що Президент Росії пом’якшить деякі з його положень.

P.S.

Коли верстали номер, стало відомо, що Держдума ухвалила поправку про заборону на усиновлення російських дітей американцями. Її було ухвалено при розгляді у другому читанні так званого «антимагнітського закону». «За» проголосували 388 депутатів, «проти» — 15. Наприкінці тижня документ буде остаточно розглянуто. І, як раніше повідомив віце-спікер Держдуми Сергій Неверов, із 1 січня закон уже може набути чинності.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати