Перейти до основного вмісту

До Лівадії — на зустріч із Черчиллем

10 лютого, 00:00

У Лівадійському палаці в Ялті, де з 4 до 11 лютого 1945 року відбувалася Кримська (Ялтинська) конференція країн антигітлерівської коаліції, відкрився меморіальний кабінет-бібліотека прем’єр-міністра Великої Британії, лауреата Нобелівської премії сера Уїнстона Черчилля. Так палац-музей відзначив 59-ту річницю зустрічі «великої трійки». До експозиції меморіальної кімнати увійшли понад 30 нових документів, два відеофільми, близько 20 компакт-дисків, а також понад 60 книг Черчилля та про Черчилля. Центральне місце в експозиції посідає бюст прем’єр-міністра, переданий у подарунок Лівадійському палацу його дочкою, леді Соумз, а також твори сера Уїнстона, в яких він аналізує світову політику свого часу. У дарунок музею британською стороною передано також комп’ютер, відеомагнітофон і телевізор для перегляду документальних матеріалів. У музеї до послуг дослідників такі книги Черчилля, як 5-томна «Історія народів, які розмовляють англійською мовою», 6-томна книга «Світова криза», а також повний варіант із 6 томів головної та найзнаменитішої книги Черчилля «Друга світова війна», за яку йому присудили Нобелівську премію з літератури.

Як сказала журналістам директор Лівадійського палацу Людмила Ковальова, передані музею документи — «це безцінний дар». Вони значно доповнюють експозицію, присвячену Ялтинській конференції. Людмила Ковальова зазначила, що двері нового меморіального кабінету-бібліотеки Черчилля завжди відкриті для істориків і політологів.

Лютий 1945 року був часом, коли, за влучним висловом Черчилля, «світ був біля наших ніг, двадцять п’ять мільйонів людей марширували за нашими наказами, і здавалося, що ми друзі…». Пізніше, як відомо, саме Черчилль, як, можливо, найпослідовніший у світі борець і проти нацизму, і проти комунізму, оголосить Радам холодну війну і скаже у фултонівській промові: «Від Штеттина на Балтиці до Трієста на Адріатиці, поперек усього світу опустилася залізна завіса…» Історики, однак, зазначають, що «попри весь авторитаризм, притаманний Черчиллю як керівнику, йому і на думку не спадало піддати сумніву такі основоположні британські цінності, як демократія і парламентаризм». Він говорив: «Призначення парламенту — замінити кулаки аргументами…»

Ідея створення в Лівадії кімнати Черчилля належить вдові колишнього прем’єр-міністра Великої Британії Ентоні Ідена, яка відвідала Лівадію 2002 року. Саме вона звернулася до леді Соумз із такою пропозицією, зауваживши, що у палаці вже існує кімната ще одного учасника конференції — президента США Франкліна Рузвельта, відкрита 1998 року. Кімнату Черчилля створило британське міністерство закордонних справ за допомогою сім’ї Черчилля, Архівного центру при коледжі Черчилля, Міжнародного товариства Черчилля, Британської Ради та інших організацій.

В урочистій церемонії відкриття кімнати взяли участь Надзвичайний і Повноважний посол Великої Британії в Україні Роберт Брінклі, представники британського й українського зовнішньополітичних відомств, заступник голови Верховної Ради Криму Василь Кисельов, глава кримського уряду Сергій Куніцин. Дочка Черчилля, леді Соумз, як повідомив Роберт Брінклі, не змогла приїхати на церемонію в Ялту у зв’язку з тим, що в Лондоні зараз відбуваються заходи на честь її батька. Як сказав Роберт Брінклі, за результатами опитування, проведеного британською телерадіомовною корпорацією Бі-Бі-Сі, Уїнстона Черчилля визнано «найвидатнішим британцем усіх часів».

Директор палацу-музею Людмила Ковальова розповіла, що нині спланована та здійснюється реорганізація експозиції музею, яка цілком завершиться в лютому наступного року, в 60-ту річницю Ялтинської конференції «великої трійки». Відкриється аналогічний кабінет-бібліотека Сталіна, а також буде розгорнуто експозицію про Організацію Об’єднаних Націй, рішення про створення якої «велика трійка» прийняла саме тут. Колишня експозиція Лівадійського палацу була переважно видовищною і не повною мірою дозволяла історикам, політологам, дослідникам працювати над документами. А тепер у Лівадії зберігаються унікальні документи тієї епохи, що здатні допомогти багатьом авторам майбутніх історичних, художніх, соціальних досліджень і книг…

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати