«Добробут важливіше свободи?..»
Герхард ГНАУК — про те, чому європейці не хочуть захищати союзників від РосіїУчора американська незалежна компанія Pew Research Center опублікувала дослідження про настрої у восьми країнах-членах НАТО: Німеччині, Франції, Польщі, Великобританії, Італії, Іспанії, а також у США і Канаді. Як засвідчило це дослідження, респонденти вважають, що Росія винна в розпалюванні конфлікту в Україні. Крім того, згідно з цим опитуванням, більшість держав підтримує надання Україні економічної допомоги. Проте багато хто виступає проти надання Києву летальної зброї. Лише поляки підтримують цю ідею (50%).
Як зазначають автори опитування, країни НАТО не наважуються брати участь у воєнному конфлікті. Водночас багато хто неохоче висловився проти Статті 5 Північноатлантичного договору, яка вимагає НАТО надати військову допомогу своїм союзникам, якщо це буде потрібно.
48% опитаних вважають, що їхня держава має застосувати силу, якщо Росія втрутиться в серйозний конфлікт з країною-членом Альянсу. Але проти цього виступають 42%. Найбільше ця ідея не підтримується в Німеччині, Франції та Італії — 58%, 53% і 51% відповідно. Лише американці і канадці (56% і 53%) вважають, що їхні держави мають вдатися до бойових дій в разі нападу Росії на країну-члена НАТО.
«День» звернувся до німецького журналіста Герхарда ГНАУКА з проханням прокоментувати один пункт дослідження, згідно з яким європейці не хочуть воювати за союзників?
— У Західній Німеччині 1980-х був дуже широкий рух проти ракет НАТО. Такі настрої збереглися і зараз, але вони набагато слабкіші. У цьому питанні переплітаються уроки німецької історії — відмова від військового мислення після Другої світової війни. Це також і відчуття провини за те, що Німеччина зробила в цій війні. Тому в німецькому суспільстві виникає такий настрій: добробут важливіше свободи, а військові засоби захисту неефективні і не потрібні.
На це також впливає російська пропаганда і корупція. Щодо прямої пропаганди, то канал Russia Today німецькою далеко непопулярний, як його англійська версія в інших країнах. Ще один чинник — це страх перед атомним шантажем з боку Росії. Це — справді діє.
Втім, не треба забувати, настрої населення не впливають на ухвалення військових або політичних рішень. Цим займаються інші структури — уряди. Інколи вони приймають рішення поза хвилинними настроями людей.
Що ж стосується того, як Захід може змінити ці настрої. У структурах НАТО працюють над цим питанням, враховуючи те, що зараз йде гібридна війна, яка має інформаційну складову. Нещодавно в НАТО заявили про доповідь — непублічний документ про те, що слід робити на різних фронтах. Висловлюються ідеї про збільшення мовлення російською мовою.
Важливо, щоб західні лідери не піддавалися на провокації Росії. Досі, навіть за дуже ризикованих обставин, країни Заходу не дали себе спровокувати. Усі прекрасно розуміють, що російські військові літаки, які літають біля кордонів НАТО і не виходять на радіозв’язок, — мають намір спровокувати Альянс. Це — те, що Росії зараз потрібно.
Багато експертів на Заході вірять, що якщо буде наступ російських і сепаратистських військ на Маріуполь, то Захід автоматично почне поставляти зброю Україні. Проте якщо цього не станеться, то Захід продовжуватиме навчання українських військових, поставлятиме засоби спецзв’язку і надаватиме Україні економічну допомогу.