Дорога з ліцею веде до вузу
На сьогоднішній день у більшості шкіл картина навряд чи змінилася, та й у багатьох учителів, стурбованих розв’язанням своїх фінансових проблем, просто не залишається сили для того, щоб якісно подавати навчальний матеріал. Однак будьмо чесні разом зі значними проблемами прийшли і нові можливості. З’явилися школи, в яких на чільне місце поставлено індивідуальний підхід до навчання та повага до особистості кожного учня; в яких учитель виступає не як наглядач-вихователь, а як старший партнер; у яких піклуються не тільки про те, щоб дати учневі певний обсяг знань, але й про те, щоб навчити його ці знання використати на практиці. Один із таких навчальних закладів нового типу — Фінансовий ліцей на Виноградарі, створений 1995 року за рішенням Шевченківської райдержадміністрації.
За 5 років свого існування ліцей зарекомендував себе найкращим чином. Для того, щоб довести це, немає потреби розписувати достоїнства ліцею. Досить навести лише один показник: 100% (!) ліцеїстів щорічно вступають у вузи, значна частина з них — на безкоштовну форму навчання. До речі, одна з відмінностей Фінансового ліцею від інших ліцеїв Києва полягає в тому, що його спрямованість передбачає не тільки профільований навчальний план, але й наявність договорів із вузами свого профілю (як державними, так і недержавними).
Поєднуючи найкращі напрацювання класичної державної школи та новітні технології навчання, Фінансовий ліцей фактично готує майбутню національну еліту. Досягається це і завдяки творчому підходу до роботи колективу педагогів-професіоналів (50% яких — це кандидати і доктори наук, учителі-методисти, старші вчителі, педагоги найвищої категорії), і завдяки комплектуванню невеликих класів (не більше як 15 чоловік), що сприяє самореалізації кожного з учнів.
Термін навчання в ліцеї — 4 роки, з 8-го по 11-й клас. Навчальний план включає в себе 15 загальнодержавних предметів, 5 додаткових, а крім того — 9 спецкурсів та факультативів. У ліцеї — 2 комп’ютернi кабінети, на високому рівні всі чотири роки вивчається англійська мова, а додатково — ще й німецька.
Утім, тут піклуються не тільки про навчання. У ліцеї постійно працюють психолог та медичний працівник. Організовано комплексне харчування (сніданок та обід). Є спортивні секції — з футболу, настільного тенісу, таеквондо, шейпінгу, шахів, плавання. Загалом, усе робиться для того, щоб забезпечити ліцеїстам найкращі умови для всебічного розвитку.
Звичайно, тільки бюджетних грошей для забезпечення потреб ліцею було б недостатньо. Тому 80% витрат покриваються за рахунок щомісячних благодійницьких внесків батьків, розмір яких щорічно встановлюється адміністрацією разом із батьківським комітетом. Ці гроші йдуть на розвиток матеріальної та навчальної бази (підручники, комп’ютери, ремонт тощо), на оплату комунальних послуг, а крім того, на додатковий фонд заробітної плати викладачам та іншим співробітникам. Однак для деяких категорій учнів (відмінників, дітей із багатодітних сімей та ін.) передбачено пільги, а найкращим учням навіть виплачуються стипендії.
Треба зазначити, що гроші, вкладені в навчання, окупаються сповна, адже у Фінансовому ліцеї вчать бути впевненим у собі, прогнозувати свою діяльність, працювати в команді. А це, погодьтеся, не менш важливо, аніж знання премудростей економіки або тонкощів юриспруденції.
За словами директора Фінансового ліцею Юрія Шукевича, «головне — це створення учням ліцею передумов для майбутнього життєвого успіху». І колектив педагогів на чолі з Юрієм Шукевичем з успіхом утілює в реальність ці слова.