Дипломатія з космічним стартом
Головними складовими візиту бразильського президента до України стали: в теоретично-політичній галузі — декларація про поглиблення дружби та співробітництва між Україною та Бразилією, в практичній — дещо інші моменти. Підписано угоди про співробітництво в галузі енергетичного машинобудування, обговорювалися й обговорюються питання співробітництва в електроенергетиці, металургії, авіабудування.
Чи не головним моментом програми було підписання угод про захист технологій та про співробітництво з використання українських ракетоносіїв «Циклон-4» на бразильському пусковому центрі Алкантара. Угоди, за інфомацією агентства Інтерфакс-Україна, передбачають, зокрема, створення українсько-бразильського СП за участі «Південмашу» та КБ «Південне» з проекту пусків «Циклона». Перші пуски орієнтовно плануються на 2004 рік, передбачається, що загалом здійснюватиметься до 6 комерційних запусків «Циклонів» на рік. Про космічну співпрацю йшлося вже кілька років, з часів перших контактів між керівниками обох країн. Тепер проект набуває реальних рис. Крім того, підписано протокол про співробітництво в сфері видобутку нафти й газу. Згідно з ним, Україна залучуватиме до видобутку та розвідки нафти й газу на шельфі Чорного та Азовського морів технології бразильської державної компанії «Петробраз».
Перспективи українсько- бразильської співпраці в авіапромисловості ще, очевидно, вимагатимуть уточнень. Між тим у Москві, де він побував напередодні, президент Кардозо досить чітко позначив інтереси своєї країни. Під час візиту бразильської делегації до Росії була підписана угода, яка вже отримала неоднозначну оцінку в західній пресі — йдеться про участь російських виробників винищувачів Су і МіГ у тендері, оголошеному бразильською армією. Бразильський уряд планує виділити близько $700 млн. на закупку 24-х нових бойових машин. У тендері, окрім росіян, беруть участь французька компанія «Дассо», виробник знаменитих «Міражів», американська Локхід-Мартін, БАЕ Системз і СААБ. Російський «Рособоронекспорт» під час візиту Кардозо уклав попередню угоду з бразильською компанією «Авібрас Аероспасіаль» щодо можливості організації в Бразилії виробництва літаків Су-35с — звичайно, в разі перемоги в тендері росіян. Обидві сторони не приховували, що мало місце лобіювання на найвищому рівні, заради цього до Бразилії навідувався російський прем’єр- міністр Касьянов. Мабуть, дуже непоганий приклад для наслідування, коли йдеться про національні інтереси. Тим більше там, де Україну знають не надто добре (хоча, зокрема, українська діаспора в Бразилії й налічує близько півмільйона чоловік).
Випуск газети №:
№9, (2002)Рубрика
День Планети