Дива на віражах
Президент Росії Борис Єльцин заявив про необхідність примирення із Заходом — розумне рішення на тлі чергової згоди кредиторів Москви з реструктуризацією російських боргів. Прем'єр Сергій Степашин під час свого перебування у США намагався нічим не нагадувати співрозмовникам про незграбний демарш свого попередника Євгена Примакова, котрий розвернув літак над Атлантикою. Нарешті, в російську столицю прибув один з головних опонентів Слободана Мілошевича чорногорський президент Міло Джуканович — природно, якщо врахувати традиційну орієнтованість Чорногорії на Росію і дивно, якщо пригадати, що попервах підтримку Джуканович отримав все ж таки у західних столицях.
Але, якщо нинішня поведінка російського керівництва цілком зрозуміла, то тим важче було пояснити її у попередні місяці. Адже, зрештою, це не Захід сварився з Росією, а Росія із Заходом. Не Гор відмовився летіти до Москви, а Примаков — у Вашингтон. І водночас не Америці потрібні були російські кредити, а якраз навпаки... Не Захід вихвалявся своїм впливом на Мілошевича, а якраз Москва — і водночас їй не вдалося умовити белградського диктатора прийняти міжнародні умови косовського врегулювання до натовських бомбардувань і утримати його від етнічних чисток у Косово.
Тепер все начебто повертається на круги своя. І питання не в тому, кому був вигідний зовнішньополітичний віраж, а в жахливій неструктурованості і безпринципності російської політичної еліти. Варто було тільки натякнути, що ворог — як і раніше — на Заході, як міністр закордонних справ став виступати з войовничими промовами, генерали вирішили, що знову живуть у Радянському Союзі, журналісти на прес-конференціях підлещувалися до югославського посла Мілошевича-старшого і ледь не кричали на посла Албанії, не готового погодитися з вигнанням і знищенням співвітчизників.
А сьогодні ті ж люди розціловуються з Мадлен Олбрайт, обговорюють з військовими з НАТО спільні акції в Косово, пишуть статті про авторитарний белградський режим і сміливого Джукановича...
Цікаво, що вони робитимуть на наступному віражі?