Фідель залишається на посту, але думає про наступника

Чи не найбільш відомому революціонеру другої половини минулого століття учора виповнилося 75 років. За історію людства, вважається, саме проти нього було вчинено найбільше замахів, проте всі вони виявилися невдалими. Операції, спеціально розроблювані американським ЦРУ проти його керівництва, так само зазнавали краху. Фідель Кастро — один із небагатьох лідерів в історії, якому вдалося втриматися при владі чотири десятиліття. Маленький карибський острівець Куба вже чотири десятиліття змушує увесь світ невтомно стежити за кубинськими подіями за великим рахунком виключно завдяки своєму керівнику — команданте Фіделю.
Свій 75-річний ювілей Фідель Кастро, щоправда, відсвяткував достроково, ще в неділю у колі свого «хорошого друга» і союзника Уго Чавеса, венесуельського президента. Він, до речі, теж прийшов до влади фактично в результаті військового перевороту. За останні майже два місяці це була перша закордонна поїздка Фіделя, після того як 23 червня він знепритомнів перед величезною кількістю його прихильників-демонстрантів. Звідтоді в Гавані чи не вперше заговорили про наступника Кастро. Потому ж чи не вперше про наступного лідера Куби заговорив сам команданте. Ним може стати менший брат Фіделя — Рауль. Під час венесуельської поїздки кубинський революціонер намагався виглядати бадьорим і сповненим сил. Як тільки тисячі венесуельців почали співати Кастро вітальну пісеньку, він умить підхопився зі свого місця. Кастро та Чавес під час своїх виступів намагалися тримати стару марку, не пропускаючи і найменшого шансу кинути докір у бік американського імперіалізму та гегемонії Вашингтона в міжнародній політиці. Після сходження з політичної арени Фіделя, передбачається, саме Чавес уособлюватиме імідж найбільш непередбачуваного латиноамериканського лідера.
Подарунком Кастро стала подорож до мальовничого природного парку на південному сході Венесуели — Канайми. Канайма відома своїм найвищим у світі водоспадом Сальто- Анхель. Перед вильотом Фіделя в Канайму венесуельський лідер Чавес і натовп із кількох тисяч осіб привітали ювіляра, побажавши йому здоров’я та довгих років життя. Схвильований таким теплим прийомом і привітаннями, Кастро підкреслив, що у Венесуелі, на батьківщині відомого діяча визвольного руху в Латинській Америці Симона Болівара, він «завжди почуває себе молодшим». Фідель перебував у Венесуелі вже вшосте.
Реалії сьогодення такі, що з одного боку, Фіделя все ще непогано приймають в латиноамериканських країнах (хоча й не скрізь), він — усе ще відома в світі фігура, про міжнародну ізоляцію Острова Свободи явно не йдеться. З іншого боку, те, що Гавана в якості пріоритета своєї зовнішньої політики обрала боротьбу зі Сполученими Штатами, в результаті обернулося для Куби запровадженням американського ембарго. І враховуючи, що Джордж Буш, набираючи свою нову команду, укомплектував адміністрацію головним чином із неприхильно налаштованих до Кастро політиків, це ембарго триватиме ще не один рік. Кубинські політики полюбляють повторювати про роль острова в міжнародній політиці, економіці. Кубинські дипломати мимохіть можуть зазначити, що Гавана має більшу кількість диппредставництв за кордоном, аніж Київ. Символом стійкості влади Кастро до сьогодні вважається провал детально розроблюваної операції ЦРУ в кубинській Затоці Свиней. Поступка Вашингтона в справі кубинського малюка Еліана Гонсалеса розцінюється як іще одна перемога Кастро. Сьогодні противники Кастро вирішили чекати, поки він «піде» від влади природно. Далі Кубі багато хто пророкує розкішне демократичне життя, а багато хто — забуття...