Філософська лекція
Гейтс допускає співробітництво США з авторитарними режимами![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070919/4158-3-2.jpg)
Недавній виступ міністра оборони США Роберта Гейтса з доповіддю «Роль США в розвитку демократії» на міжнародному симпозіумі у Вільямсберзі, Вірджінія, місцеві журналісти назвали «філософською лекцією про основи політики національної безпеки». Дійсно, у цій доповіді голова Пентагону обкреслив своє бачення вирішення поточних конфліктів, зокрема в Іраку й Афганістані і визнав допустимість співробітництва з авторитарними режимами, якщо це відповідає національним інтересам Америки. Зокрема, він виразив переконання, що «відхід з Іраку нанесе збиток нашим інтересам і цінностям, а також не дозволить домогтися стабільності й свободи в цій країні». На думку міністра, поспішний відхід США з Іраку недопустимий передусім тому, що деморалізує союзників Америки на Близькому Сході.
«Якщо Америка залишить Ірак і Близький Схід у стані хаосу, це може дезорієнтувати й деморалізувати наших союзників у регіоні й заохотити наших найнебезпечніших противників», — цитує Рейтерс слова голови Пентагону. Іншу гарячу точку — Афганістан — Гейтс назвав «лакмусовим папірцем» для світової спільноти в плані його здатності просувати демократичні цінності. «Для нас буде ганьбою, якщо ми не зможемо закласти підмурок демократичних цінностей в Афганістані», — заявив він, додавши, що це надзвичайно важливо й для безпеки США.
У своїй промові Гейтс визнав допустимість співробітництва з авторитарними режимами, якщо це відповідає національним інтересам Америки. «Для перемоги й захисту нашої свободи Сполучені Штати укладали альянси з країнами, які самі були далекі від свободи», — зазначив він, привівши як приклади французького короля Людовіка XVI, без якого «не було б незалежності США», і «одного з найстрашніших монстрів в історії — Йосифа Сталіна, без якого неможливо було перемогти Третій Рейх».
Гейтс назвав Росію в низці країн, які «болюче повільно просуваються до демократії і верховенства закону», згадавши в тому ж ряду Китай, Афганістан та Ірак. Міністр пригадав відому фразу Рональда Рейгана, який назвав у середині 80-х років Радянський Союз «імперією зла». На його думку, ці сильні слова в поєднанні з сильною політикою сприяли знищенню радянської системи.
Гейтс, який свого часу брав участь у підготовці Гельсінкської наради із співробітництва й безпеки в Європі в команді президента Джеральда Форда, переконаний, що прийнята там резолюція щодо прав людини стала моральним стимулом для дисидентів за «залізною завісою» і, зрештою, допомогла Радам зруйнувати себе зсередини.