Перейти до основного вмісту

Філософська лекція

Гейтс допускає співробітництво США з авторитарними режимами
19 вересня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Недавній виступ міністра оборони США Роберта Гейтса з доповіддю «Роль США в розвитку демократії» на міжнародному симпозіумі у Вільямсберзі, Вірджінія, місцеві журналісти назвали «філософською лекцією про основи політики національної безпеки». Дійсно, у цій доповіді голова Пентагону обкреслив своє бачення вирішення поточних конфліктів, зокрема в Іраку й Афганістані і визнав допустимість співробітництва з авторитарними режимами, якщо це відповідає національним інтересам Америки. Зокрема, він виразив переконання, що «відхід з Іраку нанесе збиток нашим інтересам і цінностям, а також не дозволить домогтися стабільності й свободи в цій країні». На думку міністра, поспішний відхід США з Іраку недопустимий передусім тому, що деморалізує союзників Америки на Близькому Сході.

«Якщо Америка залишить Ірак і Близький Схід у стані хаосу, це може дезорієнтувати й деморалізувати наших союзників у регіоні й заохотити наших найнебезпечніших противників», — цитує Рейтерс слова голови Пентагону. Іншу гарячу точку — Афганістан — Гейтс назвав «лакмусовим папірцем» для світової спільноти в плані його здатності просувати демократичні цінності. «Для нас буде ганьбою, якщо ми не зможемо закласти підмурок демократичних цінностей в Афганістані», — заявив він, додавши, що це надзвичайно важливо й для безпеки США.

У своїй промові Гейтс визнав допустимість співробітництва з авторитарними режимами, якщо це відповідає національним інтересам Америки. «Для перемоги й захисту нашої свободи Сполучені Штати укладали альянси з країнами, які самі були далекі від свободи», — зазначив він, привівши як приклади французького короля Людовіка XVI, без якого «не було б незалежності США», і «одного з найстрашніших монстрів в історії — Йосифа Сталіна, без якого неможливо було перемогти Третій Рейх».

Гейтс назвав Росію в низці країн, які «болюче повільно просуваються до демократії і верховенства закону», згадавши в тому ж ряду Китай, Афганістан та Ірак. Міністр пригадав відому фразу Рональда Рейгана, який назвав у середині 80-х років Радянський Союз «імперією зла». На його думку, ці сильні слова в поєднанні з сильною політикою сприяли знищенню радянської системи.

Гейтс, який свого часу брав участь у підготовці Гельсінкської наради із співробітництва й безпеки в Європі в команді президента Джеральда Форда, переконаний, що прийнята там резолюція щодо прав людини стала моральним стимулом для дисидентів за «залізною завісою» і, зрештою, допомогла Радам зруйнувати себе зсередини.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати