Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Фійон має сильні особисті зв’язки з Путіним»

Експерт — про результати першого туру виборів кандидата у президенти від республіканської партії Франції
21 листопада, 18:37
ФОТО REUTERS

У минулу неділю у Франції відбулися праймеріз республіканської партії, у яких на посаду кандидата у президенти балотувалися сім кандидатів. Фаворитами на цих перегонах вважались екс-прем’єри Ален Жюппе, Франуса Фійон та екс-президент Ніколя Саркозі.

Після цього голосування досить несподівано у лідери у перегонах серед республіканців вийшов 62-річнй екс-прем’єр Фійон, який заручився підтримкою 44% однопартійців.  «Я кажу всім французам незалежно від того, за кого вони голосують, ідуть зміни, які піднімуть Францію», — сказав він своїм прихильникам.

71-річний поміркований республіканець-консерватор Ален Жюппе зайняв друге місце із 28% голосів. Упродовж місяців він лідирував як на праймеріз, так і на президентських виборах. Дещо розчарований таким результатом Жюппе сказав своїм прихильникам, що він продовжить боротьбу, і назвав себе  найкращим варіантом завдати поразки лідеру ультраправої партії Марін Ле Пен, яка згідно з опитуваннями потрапить у другий тур на президентських виборах.

Тим часом екс-президент Франції Ніколя Саркозі із 20% голосів визнав свою поразку, не дочекавшись завершення підрахунку колосів. Він заявив про відхід з політики і закликав свої прибічників голосувати за Фійона. 

Згідно з даними опитування службою OpinionWay виборців, які брали участь першому турі праймеріз, 27 листопада Фійон виграє протистояння з Жюппе у відношенні 56%  до 44%.

Тим часом правляча партія соціалістів та їхні союзники проводитимуть власні праймеріз у січні. Президент-соціаліст Франсуа Олланд, який є дуже непопулярним, має ще оголосити, чи він буде балотуватись.

ВІЛЬНИЙ СВІТ У ЗОНІ РИЗИКУ

Ніколя ТЕНЗЕР, директор паризького центру вивчення та осмилення політичних рішень (CERAP), Париж: 

— Після перемоги проросійських кандидатів у Молдові та Болгарії на президентських виборах, через кілька днів після перемоги Трампа, Ян Бонд із Лондонського центру європейських реформ опублікував твіт: Росія 3 — 0. Якщо колишній прем’єр-міністр Саркозі Франсуа Фійон виграє праймеріз, що досить імовірно, рахунок був би 4 — 0 на користь Росії. Багато виборців, в тому числі і з лівого боку, на голосуванні 20 листопада у первинних виборах консервативних і центристських політичних сил голосували за те, щоб усунути Ніколя Саркозі. І їм вдалося це зробити. Але з 44,1% голосів проти колишнього прем’єр-міністра Ширака Ален Жюппе (28,6%) і Саркозі (20,6%), Франсуа Фійон є справжнім переможцем у першому раунді. Ті, хто був задоволений поразкою Саркозі, незабаром можуть стати розчарованими успіхом Фійона.

Франсуа Фійон тривалий час має сильні особисті зв’язки з Володимиром Путіним, з яким він багато разів мав зустрічи, як і більшість прихильників російського лідера, в тому числі Тьєррі Маріані — великий прихильник приєднання Криму. Фійон виступає за тісніші зв’язки з Росією і виступає за скасування санкцій проти РФ за її дії в Україні. Він описав можливе відновлення співпраці США з Росією за новообраного президента США Дональда Трампа як хороші новини для світу. Він також хвалив Асада, якого він описує як щит проти тероризму, навіть якщо ні Росія, ні режим Асада насправді не ведуть боротьби проти «Ісламської держави».

У минулому Фійон також виступив проти Маастрихтської угоди (1992) і не може вважатися справжнім європейцем. Оскільки він боровся проти одностатевих шлюбів і заперечував право на аборт як фундаментальну цінність, його не можна розглядати лібералом. Він має дуже традиційне і християнське бачення сім’ї та суспільства. Отримуючи натхнення від Маргарет Тетчер, він виступає за більш ліберальну економіку, разом з тим його вважають більше протекціоністом, ніж дійсно відкритим до вільного ринку. Таким чином, він є більше консерватором, ніж центристом, як деякі коментатори іноді його зображають.

Насолоджуючись підтримкою Ніколя Саркозі, Фійон є фаворитом другого туру, який відбудеться 27 листопада. Більшість політичних аналітиків вважає, що Ален Жюппе не має шансу виграти другий раунд. Жюппе, звичайно, є більшим центристом, ніж Фійон, він протистоїть Росії і рішуче засуджує Путіна і Асада за військові злочини в Сирії. Проте у 71 рік він виглядає для багатьох виборців менш динамічним, ніж Фійон, і як такий, що не зможе здійснити зміни.

Багато французьких виборців як і в багатьох інших країнах, приділяють мало уваги питанням міжнародної політики та безпеки і не роблять свій вибір відповідно до позицій в зовнішній політиці. Деякі французькі підприємці також помилково вважають, що Фійон буде більш сприятливим для бізнесу, ніж Жюппе.

 Франція  страждає від міжнародної хвилі популізму і консерватизму, що посилює позиції Фійона і Марін Ле Пен. Відтак малоймовірно, навіть якщо деякі люди намагаються мобілізувати, щоб більшість центристських і лівих виборців масово проголосувала за те, щоб витіснити Фійона і віддати перевагу Жюппе, як це вони зробили в першому турі проти Саркозі.

Відверто кажучи, у нас може відбутися другий тур президентських виборів, у якому протистоятимуть одне одному Франсуа Фійон та Марін Ле Пен, які обоє є прихильниками Путіна. Це матиме дуже тривожні наслідки для України та Близького Сходу, і для вільного світу загалом.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати