Франція бореться з релігійною символікою
У французькому містечку Мілуз було виключено з коледжу двох учениць- мусульманок за те, що вони відмовилися зняти головну хустину «хіджаб». Такі вимоги зумовлені законом, що почав діяти з вересня цього року. Він передбачає заборону носити релігійний одяг та символи в державних школах. Семикласниці відмовилися виконувати вимоги закону, незважаючи на півторамісячну роз’яснювальну роботу, що проводилася з ними та їхніми батьками. Однак дівчата мають право продовжувати навчання у приватних школах чи на заочних курсах. Рішення про виключення своїх дітей зі школи батьки мають право оскаржити у вищій педагогічній інстанції або звернутися до суду.
Однак навряд чи ці позови будуть задоволені, оскільки більшість мусульманської общини погодилася із нововведеним законом. За словами міністра освіти Франсуа Філлона, на сьогоднішній день у всій країні залишилося близько 70 школярок, які відмовляються підкоритися вимогам законодавства. Суперечки довкола заборони релігійних символів затихли насамперед завдяки тому, що мусульманська громада Франції оголосила свою солідарність з урядом у цьому питанні. Таке доволі непросте рішення було прийняте після того, як терористична організація «Ісламська армія Іраку» назвала відміну заборони на носіння «хіджабів» головною умовою звільнення захоплених 20 серпня французьких журналістів Крістіана Шено та Жоржа Мальбрюно. Французькі мусульмани вирішили не підтримувати терористів — і погодилися зняти хустини.
Заборона носіння релігійних символів у державних закладах була ініційована наприкінці минулого року президентом Франції Жаком Шираком після активних дискусій у парламенті. Париж не є першовідкривачем у цьому питанні — 1998 року Стамбульський університет відмовив у прийомі на навчання турчанці через ректорський наказ, що забороняв відвідування занять студенткам у «хіджабах» та студентам, котрі носять бороди як символ релігійної приналежності. Нещодавно Європейський суд з прав людини відхилив позов «дискримінованої» турчанки, оскільки, на його думку, заборона «хіджабу» грунтується на засадах світськості й рівності. З цих же міркувань заборонила носити релігійні символи і Франція. Причому заборона стосується не тільки мусульманських хустин, але й сікхських тюрбанів, іудейських кіп, а також надто демонстративних символів християнства (хрестів великих розмірів). Тим самим Париж тільки підкреслює свою світськість та повагу до свободи віросповідання. Церква у Франції відділена від держави, у школах немає предметів на кшталт релігійного виховання, відтак і релігійній символіці, на думку уряду, не місце у школах.