Генерал iде на Вашингтон
Уеслі Кларк має намір змагатися з БушемВідставний генерал Уеслі Кларк, який займав пост головнокомандуючого військами НАТО в Європі та керував бомбардуванням Югославiї у 1999 році, має намір взяти участь у змаганні представників Демократичної партії за право скласти конкуренцію Джорджу Бушу на президентських виборах. Крім Кларка про таке бажання заявили ще дев’ятеро демократів. «Вихід на сцену» відставного генерала здатен ще більше ускладнити і без того непросту ситуацію в демократичному таборі, вибивши з сідла одразу кількох кандидатів. Позиції Буша, які кілька місяців тому здавалися непохитними, тепер послабшали через нестабільність в Іраку й проблеми американської економіки. Тому вибір його суперника на виборах, які відбудуться наступного року, може виявитися не формальністю, а вирішальним чинником майбутнього Сполучених Штатів.
Відмінник військового училища у Вест-Пойнті, ветеран В’єтнамської війни, екс-командуючий військами НАТО в Європі, Кларк може стати серйозним суперником Бушу. «Генерал-практик» протягом останніх місяців часто виступає по телебаченню, вельми критикуючи іракську кампанію, очолювану «політиком-теоретиком». На думку «Вашингтон пост», південець Кларк здатен заручитися широкою підтримкою своїх земляків — як простих виборців, так і деяких губернаторів.
Слабка сторона Кларка — внутрішня політика. Він та його помічники гордо заявляють, що генерал ніколи не займався внутрішньополітичними розбірками. Проте в опонентів Кларка вмить виникає запитання — як бравий військовий має намір вирішувати питання оподаткування, охорони здоров’я тощо? «Ефективно!» — відповідають його помічники. Згідно з їхніми заявами, генерал має намір підтримати право жінок на аборти, відстоювати зниження податків для середнього класу тощо. Природно, усе це поки що далеке від сформульованої передвиборної програми, а передвиборні програми ще більш далекі від реального плану дій у разі перемоги на виборах.
Генерал досить пізно зібрався вступити до передвиборних перегонів. Але, як відзначає Рейтер, він має шанси зібрати кошти на свою кампанію. Перед тим, як оголосити про висунення, Кларк провів роботу на своєму сайті в Інтернеті і може розраховувати на отримання кількох мільйонів доларів добровільних внесків до «каси кандидата». Крім того, він має сильну команду — принаймні, до неї входять відомі у США люди, які раніше були помічниками Білла Клінтона й Альберта Гора. Такий склад «групи підтримки» — відповідь Кларка опонентам, які заявляють, що про його належність до Демократичної партії стало відомо лише нещодавно.
Природно, для іншого світу, і зокрема Європи, кандидатура Уеслі Кларка так само, м’яко кажучи, спірна, як і кандидатура Джорджа Буша. Бомбардування Югославії вельми зашкодило іміджу НАТО, і небагато людей по цей бік Атлантики хотіли б бачити на посту президента Сполучених Штатів людину, яка бомбила одну з європейських країн. Та для Демократичної партії й американських виборців цей аргумент буде другорядним.