«Геополітичні ризики» долара
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030115/46-3-3.jpg)
Ситуація навколо Іраку та можливої воєнної операції США та Великої Британії проти режиму Саддама Хусейна вже, як повідомляють інформаційні агентства, почала впливати на світові ринки. Поки що світ у стані невизначеності. США стверджують, що рішення про початок можливої воєнної операції поки що не прийнято, але у мас-медіа дедалі частіше вказують, що війна може розпочатися вже найближчими тижнями, і безперервно повідомляють про постійні передислокації військ і військової техніки до регіону Перської затоки. При цьому прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер, який виступав за підтримку США у разі воєнної операції, не відповів прямо на запитання, чи Лондон дійсно підтримуватиме США у випадку, якщо Вашингтон розпочне односторонню акцію (без схвалення її Радою Безпеки ООН). Блер посилався на те, що багато відповідей він зможе дати через кілька тижнів, що, за одним із тлумачень, і може означати приблизну дату початку нової війни в Іраку.
Група інспекторів ООН на чолі з Хансом Бліксом та головою МАГАТЕ Мохамедом Ель-Барадеєм, вказує, що для ретельної інспекції Іраку може знадобитися ще кілька місяців, можливо, рік. Прем’єр-міністр Блер висловився саме в тому дусі, що інспекторам слід дати продовжити їхню роботу в Іраку.
У свою чергу, держсекретар США Колін Пауелл, як повідомила «Файненшл Таймс», також вказує на те, що 27 січня, коли в Раді Безпеки ООН має бути представлена доповідь групи інспекторів щодо Іраку, «не є вирішальним днем». Раніше багато хто припускав, що рішення про початок операції проти Саддама може бути прийняте саме цього дня, за результатами доповіді групи інспекторів. Як відомо, станом на сьогодні інспектори не змогли виявити наявності у Іраку зброї масового знищення, хоч, за словами керівника групи Блікса, навряд чи можна про це говорити з цілковитою упевненістю. Він пообіцяв, що в доповіді інспекторів буде тільки правда, і вона не залежатиме від будь-чиїх політичних інтересів. Блікс, як відомо, прихильник мирного способу вирішення ситуації.
«Німеччина не братиме участь у воєнній інтервенції проти Іраку», — заявив, як повідомляє ІТАР-ТАРС, канцлер ФРН Герхард Шредер. Виступаючи на прийомі фракції СДПН у бундестазi, він підкреслив, що цей принциповий підхід визначатиме позицію Німеччини під час голосування в усіх міжнародних організаціях (з початку нинішнього року Німеччина є непостійним членом Ради Безпеки ООН). Відзначивши, що головним завданням є роззброєння іракського режиму без війни, глава уряду ФРН висловив переконання в тому, що міжнародному співтовариству вдасться подолати складну ситуацію в регіоні Перської затоки.
Одночасно чеський уряд ухвалив рішення про участь країни в можливій воєнній операції проти Іраку. Прем’єр-міністр Чехії Володимир Шпідла, як повідомляє Інтерфакс, зазначив при цьому, що для участі Чехії в операції потрібен мандат Організації Об’єднаних Націй. Однак чеські військові можуть взяти участь у такій операції і без згоди ООН, якщо Ірак застосує зброю масового знищення. Крім того, чеський уряд погодився на прохання США дозволити їм використати повітряний простір та аеродроми Чехії для передислокації військ до району можливих бойових дій. Обидва ці рішення має затвердити чеський парламент на засіданні, що, як очікується, відбудеться до кінця цього тижня. Раніше про підтримку можливої операції проти Іраку заявила Польща. Угорщина погодилася на використання американськими збройними силами одного зі своїх аеродромів.
У цих умовах, як повідомив Інтерфакс з посиланням на агентство «Блумберг», може продовжитись зниження курсу долара США відносно євро та японської єни. Ці повідомлення, по суті — перші, де вказується на можливу залежність курсу долара до євро від ситуації, пов’язаної з планами США в Іраку.
Аналітики зазначають, що у разі війни в Іраку попит на американські активи знизиться, тому долар дешевшає. «Побоювання щодо нападу американців на Ірак служать для інвесторів мотивом для продажу доларів і купівлі надійнішої валюти», — зазначив менеджер Сігехіро Камімура з Asahi Bank Ltd. «Геополітичні ризики переважують інші чинники і продовжують тиснути на долар», — додав він, як повідомляє Інтерфакс.
З іншого боку, аналітики стверджують, що позитивні статистичні дані про продажі можуть стати позитивним чинником для американської валюти та акцій.