Гілларі Клінтон продовжує запеклий «штурм» Нью-Йорка
Не так давно відгримів «монікогейт», а преса вже переорієнтувалася на першу леді Гілларі Клінтон. Річ у тому, що Гілларі останні півроку досить часто приїжджає до Нью-Йорка (як у місто, так і в штат). Часті зустрічі з народом, виступи, прийоми. Майже кожного уїк-енду вона в цих краях. Здогадливі відразу зметикували: неспроста! І пішли припущення: мітить Гілларі на місце сенатора від штату Нью-Йорк (нинішній Денніс Мойніхен якраз збирається йти у відставку).
Довгі місяці Гілларі не обмовилася й словом про свої плани. Недавно ж вона стала жителькою штату Нью-Йорк. Клінтони придбали собі у графстві Вестчестер будиночок вартістю $1,6 млн, куди мають намір переїхати з Білого дому в січні наступного року, коли закінчиться термін президентства Білла. Дружина живе тут вже майже весь час, а чоловік за можливості наїжджає в гості.
Нарешті на початку лютого Гілларі офіційно оголосила, що боротиметься за місце у Сенаті від штату Нью-Йорк. «Можливо, я і нова людина для вас, — заявила у своєму виступі Гілларі, — але це не означає, що проблеми штату для мене нові. Якщо мене оберуть, я займуся школами, системою охорони здоров’я, контролем за продажем зброї. Я хочу, щоб школи стали кращими і щоб кожний міг отримати кваліфіковану допомогу». (Це якраз три найбільших проблеми соціального життя Америки).
Противники Гілларі представляють її як лівого ліберала, сама себе вона хоче представити помірним демократом. А найголовнішим у своїй програмі хоче зробити питання освіти. У яскраво вираженої демократки Гілларі Клінтон сьогодні чимало прихильників серед народу. Дуже ж бо прийнятна для незаможного люду пристрасть місцевих демократів до перерозподілу, здійснюваного тут за рахунок податків. Однак поки що більше прихильників (47% проти 40%) у її суперника — мера Нью-Йорка Рудольфа Джуліані. Помірний республіканець, дуже сильний політик, особистість із твердою рукою і переконаннями, він перебуває на посту мера вже другий термін. Джуліані навів у місті порядок, домігся зниження злочинності. За всіми показниками це сильний противник.
Уже з перших днів офіційної гонки стало зрозуміло, що передвиборна боротьба між суперниками триватиме не на життя, а на смерть. Без вибору засобів. Із банальними образами включно.
Судіть самі: тої самої неділі, коли Гілларі оголосила офіційно про свої наміри, Руді виступив у телеінтерв’ю п’яти телекомпаній і заявив, що тільки в нього є достатній досвід і знання проблем штату. А це ж суперечить правилу, яке забороняє з’являтися на публіці в день офіційного старту суперника.
Відразу після цього Джуліані пригадав, що Гілларі нещодавно підтримала у Бруклінському музеї виставку «Сенсація», звинувативши його, Джуліані, у порушенні свободи слова (про історію цієї виставки ми писали у статті «Де все- таки межа свободи слова?», «День», 4 лютого). Так от, Джуліані пише просторий лист, частину якого опублікувала «Нью-Йорк Таймс». Демонструючи відмінність їхніх світоглядів, мер Нью-Йорка звинуватив першу леді у підриві основ релігійних традицій країни (на виставці серед ультрамодерних «шедеврів» демонстрували картину «Свята діва Марія», зображена чорношкірою жінкою із шматком слонячого гною замість одних грудей, а навколо неї аплікації з порнографічними картинками). У відповідь Гілларі заявила, що вона приголомшена цією критикою.
Цими днями Гілларі оголосила, що вона хоче бачити всі тексти листів, з якими Руді звертався до своїх прихильників з проханнями про фінансову підтримку його кампанії. Джуліані відповідає: я передам тексти після того, як вона поверне до скарбниці $300 тис., використаних на перельоти до Нью-Йорка на президентському літаку.
Якось Гілларі заявила, що поки не придбала свій особняк, не уявляла собі, яким величезним податком обкладено нерухомість. І пообіцяла виборцям боротися за його зниження. Прихильники Джуліані почали глузувати і докоряти їй за наївність: як же можна збільшити кошти на освіту — за що ратувала Гілларі — якщо школи якраз і живуть за рахунок податків з нерухомості?
Нещодавно Гілларі зустрічалася зі своїми виборцями у закусочній. Господар пригостив її сніданком, а вона не дала чайових офіціантці. (Може, гадала, що за гостину не платять?). Закінчилося скандалом. Якесь сімейство у Флоріді, обурившись, оголосило по Інтернету збір на користь скривдженої офіціантки. На її рахунок уже надійшло $250, а Руді зреагував знову по-своєму: минулої неділі він, пообідавши в одному з ресторанів Нью- Йорка, залишив офіціантові 70% від витраченої на обід суми. Свою щедрість прокоментував: «Я сам колись працював офіціантом у свого тата. Щоправда, він потім мене вигнав. Зате я знаю, що таке чайові для офіціанта. А для тих, хто приїхав до нас іздалеку (натяк на Гілларі — авт.), можу повідомити, що у Нью-Йорку пристойна людина залишає офіціанту 20% від суми рахунку». Тепер, зустрічаючись в ресторанах з виборцями, Гілларі відмовляється від пригощання. А її помічник ображено зазначив: «Він (Джуліані) збирається будувати свою кампанію на образах, а не на ідеях».
Жовта преса, звичайно, стежить за перестрілками Клінтон і Джуліані. Флоридський таблоїд «Уїклі уорлд ньюс» надрукував статтю, що, так би мовити, ясно, чому Гілларі зачастила до Нью-Йорка — вона зустрічається тут зі своїм коханцем, власником ресторану Джо Солто. І тільки завдяки йому Гілларі помолоділа, покращала і сяє від щастя.
Нервова напруга у боротьбі за сенаторський пост від штату Нью-Йорк така, ніби до виборів залишилося не дев’ять місяців, а дев’ять днів.