Грамотний крок Ющенка
Александер РАР: Ющенко не зацікавлений у тому, щоб Тимошенко домінувала одна й у парламенті, і в урядіЧи реально в Україні створити таку широку коаліцію, до складу якої входили б Партія регіонів, БЮТ і «Наша Україна — Народна самооборона»? Чи не є пропозиція Ющенка прихованим наміром виштовхнути Тимошенко з урядової коаліції? Тимошенко вигідно бути знову в опозиції чи перебувати при владі разом з Януковичем?
Александер РАР, директор програм Росії та країн СНД Німецької ради із зовнішньої політики:
— З погляду Президента, це дуже грамотний і абсолютно правильний крок. Тому що він занепокоєний розвалом країни після такого результату на парламентських виборах. Але наскільки інші актори великої політики, як то Юлія Тимошенко й Віктор Янукович, відгукнуться на таке прохання — велике питання. Я думаю, що дійсно — це може бути виходом зі становища. Але його практично буде реалізовано лише десь тижні за два. Так швидко Тимошенко з Януковичем ніяк не домовляться. Вони намагатимуться створити малу коаліцію з Литвином. І мені здається, що для цього в них поки є всі можливості. Якщо не станеться якихось незрозумілих підкилимових інтриг. Адже в них є більшість у парламенті. Навіщо Юлії Тимошенко вести сьогодні переговори з Віктором Януковичем, якщо вона бачить себе переможницею на цих виборах?
Я вважаю, що тут є всі можливі варіанти. Я думаю, що Ющенку при Юлії Тимошенко буде дуже складно. Бо вона його гнатиме попереду себе. Вона має вдвічі більше голосів, ніж його партія й не чекатиме до 2009 року. Вона провокуватиме нову кризу 2008 року, щоб опинитися в кріслі Президента України. Гадаю, Ющенко розуміє це. І він, дійсно, хоче спочатку запропонувати такий варіант: розмова з усіма. І якщо Юлія Тимошенко буде відмовлятися, він дає карти в руки Януковича домовитися з «Нашою Україною». Питання в тому, наскільки «Наша Україна» слухатиметься Президента.
Що стосується можливості повернення Тимошенко в опозицію або перебування при владі разом з Януковичем, існує двоїста ситуація. Для тих, хто хоче зупинити пані Тимошенко в її сходженні на посаду Президента, вигідно, щоб вона, можливо, стала прем'єр-міністром. Тому що до виборів ще два роки, й за цей час вона може собі розбити лоба, або припуститися достатньої кількості помилок, щоб її знову зняли з цієї посади. Але з другого боку, все-таки кожному політику, який прагне стати президентом, треба довести народу, що він здатен щось робити хоча б на посаді прем'єра. Тож, Юлія Тимошенко прагнутиме за будь-яку ціну отримати посаду прем'єра. І така постановка питання для неї після результатів виборів абсолютно легітимна. Але, звісно, як ми знаємо, є підкилимові ігри, є ще чинник олігархів, а також багато інших чинників, які можуть вплинути на остаточний склад уряду. Але мені здається, Ющенку вигідно, щоб вони всі разом були в коаліції, а він продовжував працювати в ролі головного судді над усіма. І при цьому зробити так, щоб Тимошенко не боролася б із самим Президентом. А це цілком очевидно при коаліції БЮТ із «Нашою Україною».
Наразі в Україні є дві посади, які можна розділити. Якщо серйозно подивитися на пропозицію Ющенка, то прем'єром має залишатися Янукович, бо його партія має на три відсотки більше голосів. Це теж логічно. Але в той же час посада спікера парламенту є вирішальною при контролі над урядом і формуванні уряду. У великому трикутнику «прем'єр — Президент — спікер» голова парламенту в Україні грає потужнішу роль, ніж будь-який спікер у Європі. Тому це дуже важлива посада, яку, мені здається, Президенту хотілося б віддати не представникові партії Тимошенко, а можливо, дійсно Партії регіонів, щоб вони балансували Тимошенко.
У парламентській демократії Тимошенко мала б стати прем'єром, тому що в неї є договір з «Нашою Україною» про відтворення «помаранчевої» коаліції. У будь-якій європейській країні так би й сталося. Партія, яка програла, пішла б в опозицію. Україна має прецедент, що при створенні «помаранчевої» коаліції з'являється небезпека, й про це, гадаю, думає Президент Ющенко, що всі східні еліти, зокрема, й потужні олігархічні структури і досить багато інших стабілізаторів в українській політиці, залишаються поза великою політикою. Їм іти в опозицію досить небезпечно. Тому якимсь чином їх треба вбудовувати у владу. І це можливо лише через широку коаліцію, коли частина табору Януковича теж буде включена в уряд (дві-три міністерські посади). Звісно, без комуністів. А сам Янукович отримує посаду спікера. Для Ющенка це ідеальний варіант. Бо він, як Президент, може балансувати двох інших у парламенті й уряді. Він не зацікавлений у тому, щоб Юлія Тимошенко домінувала одна й у парламенті, і в уряді. Але наскільки він зможе домовитися з Януковичем за спиною Юлії Тимошенко, сьогодні ще питання. Цього ніхто не знає, й це стане зрозуміло впродовж наступних днів або тижнів.