Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Громадське телебачення по-японському

06 листопада, 00:00

— А якщо телеглядачі припинять укладати договори? — спитав я в працівниці відділу міжнародного співробітництва NHK Мамі Янагіди, яка супроводила мене в приміщенні телекомпанії. Вона дуже здивувалася і сказала, що NHK докладає великих зусиль для того, щоб робити якісні програми. Тому такий варіант подій навіть не розглядається.

— А можливо, було б краще одержувати гроші від держави? — продовжував я.

— Ні, — терпляче пояснювала мені п. Янагіда. — Ми не одержуємо грошей від держави, зате уряд не впливає жодним чином на зміст програм. І це є гарантією об'єктивності каналу. Державну радіокомпанію NHK було створено 1923 року. Після Другої світової війни вона була перетворена на громадську радіокомпанію, пізніше стала громадською телекомпанією. Відділення від держави було викликане тим, що уряд активно використовував NHK для пропаганди своїх поглядів, у тому числі і для закликів до війни.

Тепер усі питання підготовки передач вирішують начальники відповідних відділів і президент призначає наглядову раду NHK. До наглядової ради, яка керує роботою компанії, входять дванадцять чоловік, які, у свою чергу, призначаються нижньою палатою японського парламенту.

NHK веде телемовлення на п'яти каналах в Японії (з них — три супутникових) і на двох для закордонних телеглядачів (основна аудиторія — японці, котрі проживають за кордоном).

Один цілодобовий канал — це новини і культура, другий — освітній (програми складаються для різного віку: від дошкільнят — до дорослих, причому дуже велика увага приділяється вивченню іноземних мов), третій — переважно новини (в тому числі із 12 країн від різних телекомпаній). Іноземні новини йдуть без монтажу (тільки прибирається реклама) і спорт.

У студіях NHK є спеціальні кімнати, відділені від студій склом, куди може прийти будь- який бажаючий і подивитися, як знімають передачі. Раніше це було безкоштовно. Тепер, у зв'язку із програмою модернізації обладнання каналу і переходу мовлення на надточний сигнал, за екскурсію треба заплатити близько $2.

— Яким чином відбувається висвітлення передвиборної кампанії на ваших каналах?

— Оскільки NHK — громадське телебачення, то ми нейтральні і кожному кандидату в депутати надаємо рівний час для виступу. Більше того, передбачено навіть однакові пози для виступаючих політиків.

— У нас на українському державному каналі використовують нехитрий прийом: весь час показують чинного Президента і при цьому заявляють: «Ми висвітлюємо його не як кандидата, а як главу держави». При цьому його суперників не показують зовсім, навіть якщо вони займають державні пости (наприклад, відмовили в ефірі голові парламенту).

— Під час виборів NHK, безумовно, повідомляє про передвиборні платформи різних партій і кандидатів, але при цьому існує жорстке правило: самих політиків не показувати.

— Хто визначає межі допустимого під час показу еротики?

— Керівники всіх японських ТБ-компаній збираються і спільно обговорюють питання: до якої міри відвертості можна показувати еротичні сцени. Після вироблення загальної думки кожна компанія встановлює свої внутрішні правила (але ніяк не більші, ніж у виробленій угоді). В NHK практично немає еротики, але і на будь-якому іншому каналі фільми з еротичними сценами показують тільки пізнім вечором.

Залишається додати, що найбільш рейтинговими передачами каналу є історичні серіали й освітні програми. Однак співробітники NHK пишаються тим, що коли відбуваються якісь дуже важливі події (наприклад, недавня аварія на заводі для виробництва ядерного палива), 70% японських телеглядачів дивляться новини на їхніх каналах.

А для себе я зробив такий висновок: ступінь довіри до громадського телебачення залежить від того, наскільки це телебачення служить цьому самому суспільству, і від того, наскільки суспільство контролює це телебачення. Принаймні, спілкуючись із японцями, я ніколи не чув популярного вітчизняного вислову: «Учора показували по телевізору, брешуть, як завжди».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати