ГУУАМ: друге дихання
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020720/4129-3-1.jpg)
Ялтинський саміт ГУУАМ заздалегідь охрестили знаковим. Припинення Узбекистаном своєї участі в заходах організації поставило об’єднання перед необхідністю довести свою життєздатність. До завдання ГУУАМ поставився досить серйозно — першим «залпом» стало відкриття інформаційного центру організації в Києві, в той час як положення про нього ще тільки мають підписати в Ялті. Переконливо виглядає й пакет документів, підготовлених до підписання на зустрічі лідерів України, Грузії, Азербайджану та Молдови. (Узбекистан на саміті представляє посол Шамансур Шахалілов, який, за повідомленням агентства Інтерфакс-Україна, сьогодні братиме участь у пленарному засіданні, але разом із тим, Узбекистан не приєднається до документів, які підпишуть в Ялті). Декларація про спільні зусилля щодо забезпечення стабільності та безпеки в регіоні, а також Угода про співпрацю у сфері боротьби з тероризмом, організованою злочинністю та іншими небезпечними видами злочинів мають покласти початок новому аспекту безпеки, що досі був відсутнім у діяльності ГУУАМ. Нововведення актуальне, враховуючи не тільки тенденції світових процесів після 11 вересня, але й реалії життя чотирьох із п’яти країн-учасниць об’єднання. Насамперед йдеться про Грузію з абхазькою проблемою, Азербайджан із Нагірним Карабахом, Узбекистан з ісламістськими угрупованнями. (Чи зацікавляться новим аспектом роботи ГУУАМ у Ташкенті, покаже час). Крім того, Молдова також зацікавлена у співпраці, що допомогло б їй вирішити проблему Придністров’я.
Кишинів, до речі, на фоні заяв російських ЗМІ про можливість виходу Молдови з об’єднання, що не припинялися останніми перед самітом днями, підкреслює свою зацікавленість в ньому. «Ми вважаємо, що повинні брати участь скрізь, де є економічні інтереси нашої країни. Молдова зацікавлена у «транспортному коридорі» в рамках ГУУАМ і зоні вільної торгівлі», — заявив учора Інтерфаксу президент Володимир Воронін.
Угода про створення зони вільної торгівлі — головний документ «ялтинського пакету». На думку директора Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень Сергія ТОЛСТОВА , підписання цієї угоди значно посилює позиції України. «Очевидно, що проект зони вільної торгівлі в СНД вичерпав себе. Але виникнення зони вільної торгівлі в ГУУАМ, якщо це буде реалізовано, дозволяє Україні та іншим учасникам об’єднання п’яти держав ставити питання колективного підписання угоди про створення зони вільної торгівлі з ЄврАзЕС. Ця можливість є, принаймні, більш реалістичною, ніж односторонні спроби України ініціювати створення зони вільної торгівлі в СНД».