Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iранська «надія»,

або Демонстрація космічних можливостей Ісламської Республіки
04 лютого, 00:00
МАХМУД АХМАДІНЕЖАД: МЕТА СУПУТНИКА «ОМІД» — ПЕРЕДАТИ ПОСЛАННЯ ДРУЖБИ Й МИРУ ВІД ПРЕЗИДЕНТА ІСЛАМСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ ІРАН / ФОТО РЕЙТЕР

Останнім часом Ісламська Республіка Іран успішно демонструє свої технологічні можливості. Фактично країна вже оволоділа технологією збагачення ядерного палива для атомних електростанцій. Позавчора Іран за допомогою своєї ракети-носія «Сафір-2» («Посланник») вивів на навколоземну орбіту перший національний супутник «Омід» («Надія»). «Сапфір-2» здатний виводити легкі супутники на орбіту з мінімальною та максимальною відстанню від Землі — відповідно 250 і 500 км.

Потрібно зазначити, що запуск приурочено до 30-річчя Ісламської революції в Ірані 1979 року. І розпорядження про запуск віддав особисто президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, який схарактеризував подію як «історичну». За його словами, мета супутника — «передати послання дружби й миру від президента». Президент також зазначив, що присутність Ісламської Республіки Іран у космосі зареєстровано історією для посилення віри в Бога, справедливості та миру».

У коментарях на місцевому телебаченні запуск названо «ще одним успіхом іранських учених в умовах санкцій». «Наш технологічний потенціал використовується в мирних цілях для потреб Ірану. Космічна програма також має виключно мирний характер», — сказав Моттакі журналістам у Ефіопії, де він бере участь у саміті Африканського союзу. При цьому голова МЗС ІРІ зазначив, що Ісламська Республіка має значний оборонний потенціал у регіоні. «Проте народ Ірану прагне до миру та налагодження щирих відносин зі всіма націями на Землі», — додав Моттакі, слова якого наводить інформагенція «Фарс».

Нагадаємо, що перший випробувальний пуск ракети «Кавешгяр-1», призначеної для збору дослідницьких даних і виведення на орбіту першого національного штучного супутника Землі, Іран провів 4 лютого 2008 року. У той же день пройшла урочиста презентація першого іранського супутника «Омід», призначеного для науково-дослідних цілей у космосі та здатного працювати на низьких навколоземних орбітах. У листопаді 2008 року іранська влада оголосила про другий у історії країни успішний запуск у космос ракети «Кавешгяр-2» («Дослідник»), яка після завершення своєї місії за 40 хвилин на спеціальному парашуті повернулася на землю з науковими даними.

В Ірані також раніше заявляли, що в найближчому майбутньому планують запустити в космічний простір ракети власного виробництва «Кавешгяр-3» і «Кавешгяр-4» із тваринами на борту.

Запуски іранських ракет у космос викликають неспокій на Заході й у Росії, оскільки, на думку експертів, це означає, що Тегеран близький до створення балістичних ракет великої дальності. Згідно з ухвалою ООН, проти Ірану було запроваджено санкції, викликані тим, що США та інші країни Заходу підозрюють його в прагненні створити власну атомну бомбу. Як відомо, Тегеран відкидає це звинувачення, стверджуючи, що його ядерна програма має виключно мирний характер.

Хоч як би там було, Іран може стати конкурентом України, яка зрідка отримує контракти від арабських країн на створення супутників чи запуск супутників на орбіту. Адже тоді арабський світ замовлятиме ці послуги в Ірані. Хіба що Україна зможе запропонувати арабським країнам більш досконалу продукцію та більш дешеві послуги із запуску супутників.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати