Iрландський глухий кут
ЄС сподівається завершити процес ратифікації Лісабонського договоруЛідери країн Євросоюзу на саміті у Брюсселі не знайшли виходу із ситуації, яка склалась через провал референдуму по Лісабонському договору в Ірландії. Згідно з проектом рішення ЄС, планується перенести вирішення проблеми на черговий саміт, який відбудеться 15 жовтня. Очікується, що за цей час Ірландія зможе запропонувати Євросоюзу своє бачення подальшої долі договору. «Без ратифікації цього документу розширення ЄС неможливе, — переконаний президент Франції Ніколя Саркозі. — Не можна сказати «ні» реформам і «так» розширенню». Думку французького лідера підтримав і один з найбільш авторитетних європейських політиків Жан-Клод Юнкер, прем’єр-міністр Люксембургу. Голова Європейської комісії Жозе Баррозу (на фото справа) висловив сподівання, що Ірландія зможе представити власні пропозиції щодо провального референдуму по Лісабонському договору до жовтня. Але ірландський прем’єр-міністр Брайан Коуен (на фото зліва) відзначив, що поки зарано говорити про можливі рішення. На його думку, Європі слід з повагою поставитися до законного вибору ірландців. У свою чергу, канцлер Німеччини Ангела Меркель закликала не повторювати помилок минулого і не впадати в «період роздумів», як це було у 2005 році, коли Франція та Нідерланди проголосували проти конституції Європейського Союзу. Тим часом прем’єр-міністр Швеції Фредерік Райнфелдт закликав продовжувати процес ратифікації, не встановлювати кінцевих термінів і почекати на можливі рішення восени.
Схоже, що ірландське «ні» трохи протверезило євроскептично налаштований уряд Чеської Республіки. Під час саміту чеський міністр закордонних справ Карел Шварценберг висловив сподівання, що Лісабонський договір вдасться ратифікувати до 1 січня 2009 року, коли Чехія розпочне головування у ЄС.
«Договір про реформи», або Лісабонський договір, був підписаний лідерами країн ЄС у столиці Португалії в грудні 2007 року. Для того, щоб він вступив у силу, необхідна згода всіх країн Євросоюзу. На даний момент договір ратифікували 19 з 27 країн- учасниць