Перейти до основного вмісту

Iспанцям не подобається «європейський вибiр» Буша

12 червня, 00:00

Напередодні європейського турне Буша його радник з національної безпеки Кондоліза Райс відкинула будь-які натяки на наявність серйозних суперечностей між США та Європою. «Дебати про різницю цінностей, поглядів та стратегій зневажають той факт, що на найфундаментальнішому рівні інтереси економіки та безпеки забезпечують співпрацю США та Європи» — заявила пані Райс.

Графік першої поїздки президента Буша до Європи досить насичений. В Іспанії він зустрінеться з прем’єр-міністром Хосе Марією Аcнаром. У Бельгії матиме зустріч з керівництвом НАТО, приєднається до лідерів Європейського Союзу на саміті ЄС у Стокгольмі, у Варшаві виступить з промовою стосовно свого бачення американсько-європейських стосунків, а в Словенії зустрінеться з російським президентом Путіним.

Здавалося б, консерватор Буш має порозумітися з одним iз найконсервативніших лідерів Європи — іспанським прем’єром Аcнаром. Однак поки що навіть лояльні до Аcнара іспанські видання піддають ніщивній критиці політику американської адміністрації стосовно енергетики та відмови приєднатися до Кіотського протоколу зі зниження шкідливих викидів у атмосферу. Та головна причина нелюбові іспанців до Буша — справа громадянина Іспанії Хоакіна Хосе Мартінеса, який кілька років очікував страти у США за звинуваченням у вбивстві. Тиждень тому його виправдали під час повторного розгляду справи. Для того, щоб оплатити послуги адвокатів, батьки Мартінеса витратили майже півмільйона доларів, пише «Нью Йорк Таймс». Тепер іспанці змусять президента Буша розплачуватися за прорахунки судової системи США.

Власне, останнім часом кожному новому американському президенту доводилося мати справу з антиамериканськими настроями європейців, так само, як і раптово відкривати, що проводити власну політику доведеться зовсім не так, як планувалося. Білл Клінтон під час передвиборчої кампанії засуджував політику Буша-старшого стосовно Гаїті, а прийшовши до влади, збагнув, що Буш мав рацію. Він звинувачував попередню адміністрацію у співпраці з китайським режимом, а потому сам став ініціатором пожвавлення економічних відносин США та КНР. Чи відійде Джордж Буш-молодший від своїх попередніх радикальних заяв? Особливе обурення в Європі викликала відмова США від Кіотського протоколу та перегляд договору про ПРО від 1972 року. У понеділок Буш, схоже, зробив перший крок в напрямку поліпшення своєї природоохоронної політики. Він погодився з доповіддю Національної академії наук США, яка визнає проблему глобального потепління як таку, що може становити реальну загрозу. Міністру фінансів Дональду Евансу буде доручено скласти план підтримки наукових досліджень у цій галузі. Таке рішення навряд чи задовольнить європейців, так само як і зовнішньополітичний курс США ніколи не буде повністю подобатися Європі. Однак у поступових змінах у політиці Білого дому вже мало хто сумнівається.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати