Перейти до основного вмісту

Калінінградська «розв’язка»

13 листопада, 00:00

За підсумками десятого саміту Росія—ЄС, що відбувся у Брюсселі, підписано угоду щодо так званого калінінградського транзиту, яку експерти називають перемогою російської дипломатії. З російської «великої землі» в Калінінградську область суходолом можна потрапити тільки через територію Польщі або Литви. Готуючись до вступу в Європейський Союз, Польща зобов’язалася запровадити візи для громадян Росії, Литва їх ніколи й не скасовувала. Однак досі для росіян, зареєстрованих у Калінінградськiй області, діяв безвізовий режим проїзду через Литву. У Брюсселі досягнуто угоди про те, що Литва, територією якої проходять маршрути російських поїздів і автобусів, що їдуть у Калінінград, протягом перших шістьох місяців наступного року практикуватиме «гнучкий візовий режим» з Росією. Конкретизувати значення цього розмитого формулювання належить Вільнюсу, але головне вже вирішено — з липня 2003 року для російських громадян запроваджуються спрощені транзитні документи. Протягом двох років вони видаватимуться на підставі внутрішніх російських паспортів. Отримати транзитний документ можна буде в консульських службах Литви або в спеціальних пунктах пропуску під час перетину кордону. З 2005 року росіянам для проїзду з Калінінграда будуть потрібні закордонні паспорти.

В угоді особливо обумовлено, що спрощені транзитні документи видаватимуться безкоштовно або за дуже низькою ціною. Для багаторазових поїздок усіма видами наземного транспорту в Калінінградську область і з неї документ буде видаватися на підставі звернення в консульство Литви. Російським громадянам, які мають намір здійснити разову поїздку через територію Литви, може бути видано спрощений документ залізничного проїзду (СДЗП) на підставі паспортних даних, що представляються вже безпосередньо при купівлі квитка. При цьому російські каси не повинні продавати квитки громадянам, яких Литва не хоче пускати на свою територію навіть як транзитних пасажирів. Власники СДЗП не матимуть права покидати потяг під час транзиту через територію Литви.

Безперешкодне втілення домовленостей Росії та Євросоюзу з калінінградського питання не позбавить від необхідності думати про те, як розв’язувати проблему після 2005 року, коли росіянам для проїзду в Калінінградську область потрібні будуть закордонні паспорти. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, з наступного року Євросоюз збирається почати розробку техніко-економічного обгрунтування проекту із запуску швидкісних безупинних поїздів через Литву. У свою чергу, заступник голови міжнародного комітету російської Думи Костянтин Косачев заявив, що часу до 2005 року «достатньо, щоб перевести в практичну площину ідею про укладення двосторонньої угоди між Росією та Євросоюзом про взаємні безвізові поїздки громадян». «Якщо ця ідея буде реалізована, питання про особливий режим поїздок у Калінінград і назад для російських громадян відпаде саме собою», — сказав Косачев.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати