Камінь — зброя шпигуна?
У світі вчора продовжували коментувати «шпигунський скандал», який розгорівся між Росією і Великою Британією. Це сталося після показаного вихідними на російському телебаченні фільму «Шпигуни».
Більшість експертів схиляється до думки, що Москва ініціювала весь галас навколо британських дипломатів, аби здійснити тиск на неурядові та правозахисні організації в країні. Як пише британська газета «Дейлі Телеграф», повідомлення про британських шпигунів можуть бути правдивими, а можуть і не бути, але вся ця історія, на думку журналістів, піднімає з дна пам’яті неприємні спогади про холодну війну.
Федеральна служба безпеки Росії підтвердила інформацію, яка пролунала в телепрограмі державного телебачення «Росія» про розкриття шпигунської операції , в якій фігуровали чотири британських дипломата і передавач для збору інформації, схований у фальшивому камені. Було заявлено, що ці шпигуни фінансували неурядові організації, в тому числі московську Гельсинську групу — одну з найбільш відомих правозахисних організацій Росії. «Ми зловили їх за руку на агентурних зв’язках і на тому, що відбувається фінансування низки неурядових організацій», — заявив представник ФСБ Сергій Ігнатченко. Британський МЗС висловив «занепокоєння і здивування» у зв’язку з висунутими звинуваченнями. Представники неурядових організацій наголошують, що влада здійснює на них тиск.
Про припинення своєї діяльності в Росії вже оголосила одна з неурядових організацій — представництво американського фонду «Євразія». Про це Інтерфаксу повідомив президент фонду «Нова Євразія» Андрій Кортунов. Згортання діяльності організації відбулося якраз на тлі шпигунського скандалу, в якому, зокрема, фігурує і назва фонду «Євразія».
Гостроти цьому скандалу додає той факт, що в грудні російська Державна дума прийняла закон про неурядові організації, який викликав хвилю критики як у світі, так і всередині країни. Новий закон посилює контроль держави над діяльністю неурядових організацій і суттєво обмежує можливість їхнього фінансування з-за кордону. Закриття «Євразії» Андрій Кортунов пояснює тим, що «у вигляді представництва західної організації діяльність фонду вичерпала себе». Він визнав, що «Євразія» насправді отримувала кошти на свої програми від британців, але це відбувалося в рамках угоди про технічну співпрацю між Росією та Великою Британією. «Те, що грант підписував якийсь чиновник, нічого не змінює в характері роботи», — вважає А. Кортунов.
Голова московської Гельсінської групи Людмила Алексєєва вбачає у шпигунському скандалі тиск на правозахисників, повідомляє Інтерфакс. «Нещодавно у нас проводили фінансові перевірки, і ніяких претензій не було», — заявила вона і додала, що її організація не отримує допомоги від посольства Великої Британії в Росії вже два роки.