Канада пропонує Україні Новий листок —
сорт картоплі, стійкої до колорадського жукаНа прес-конференції, організованій у канадському посольстві, представники цієї торгової місії оголосили про намір створити нове спільне підприємство з українськими виробниками картоплі.
На противагу Голландії, яка лише продає насіння картоплі, зазначив керівник проекту «Нове партнерство» Лоурі Френсіс: «Ми хочемо запровадити в Україні цілісну систему, що включатиме вирощування, переробку і продаж картоплі». Спочатку «Монсанто» і «Соланум — Прінс-Едвард-Айленд інк.» планують заснувати в Україні групу виробників насіння, які вирощуватимуть картоплю, ввезену з острова Принца Едварда. Потім спільне підприємство візьметься за трансформацію найкращого українського сорту Луговський, аби той став стійким до колорадського жука.
Картопля Новий листок, яку 1995 року розробила компанія «Монсанто», застосувавши генну інженерію, стійка до колорадського жука. Цей сорт зареєстровано в США, Канаді, Румунії, де його вирощують, переробляють і споживають. Для України цей сорт як знахідка, бо колорадський жук знищує у нас до 40 відсотків урожаю картоплі. Пестициди проти жука неефективні, а до того ж шкідливі для здоров’я людей.
Заокеанські партнери вже два роки працюють в Україні, запроваджуючи Новий листок, і витратили $1 млн. Торік відбулося випробування цієї картоплі в п’яти областях України на підприємствах різних форм власності. Менеджер з вирощування насіння компанії «Монсанто» Михайло Кузюра заявив, що випробування підтвердили стовідсоткову стійкість картоплі проти жука. Однак, аби цей проект запрацював на повну силу, необхідна реєстрація цього сорту відповідними державними органами України. За словами одного з керівників «Монсанто» Миколи Бойка, компанія виконала всі умови, що передбачаються за процедурою реєстрації, однак з незрозумілих причин Державна комісія України з випробування та охорони сортів перенесла реєстрацію з грудня на кінець січня. Інші комісії вже дали зелене світло цій картоплі. Керівник Держкомісії з випробування та охорони сортів Віктор Волкодав сказав кореспондентові «Дня», що на грудневому засіданні не всі члени міжвідомчої комісії погодилися з тим, що ця картопля не шкідлива для здоров’я. Разом з тим він запевнив, що наступне засідання комісії відбудеться в п’ятницю.
Зрозуміло, якщо канадські й американські партнери знову почують відмову, то вони втратять бажання проводити з нами бізнес і вкладати інвестиції. А ми й далі безуспішно боротимемося проти жука на городах і дачах, і зрештою, може, плюнемо на все й купуватимемо канадську картоплю, у тому числі й генетично модифіковану, кілограм якої в Канаді продається за ціною, еквівалентною 1,25 гривні.