Карабахський вертолітний інцидент
Експерт: «Знищення Мі-24 не призведе до широкомасштабних бойових дій»Новина про те, що азербайджанська армія збила військовий гелікоптер Вірменії, миттю привернула увагу світових ЗМІ. У деяких виданнях навіть з’явилися страхітливі заголовки: «Баку і Єреван на порозі війни...». Та й самі вірмени після знищення гелікоптера і загибелі трьох осіб заявили про «дуже болючі» наслідки для Азербайджану.
Баку стверджує, що Мі-24, який належав армії оборони Нагірного Карабаху, було збито, «коли той узяв бойовий курс і атакував позиції ВС Азербайджану». Азербайджан закрив повітряний простір у зоні карабахського конфлікту. Тим часом, військового, який збив Мі-24, було представлено до медалі «За відвагу на військовій службі» 3-го ступеня.
Єреван зі свого боку запевняє, що гелікоптер виконував навчально-тренувальний політ. Слід зазначити, що це перший випадок після підписання угоди про перемир’я між Вірменією і Азербайджаном 1994 року.
Виникає запитання, як далі розвиватимуться відносини між двома країнами після цього інциденту, чи будуть обидві сторони дотримуватися перемир’я.
Фарід КАХРАМАНОВ, незалежний журналіст, Баку:
— Зараз Азербайджан у військовому плані сильніший, ніж на початку 1990-х рр. Вірменія не здатна завдати якихось нищівних ударів армії Азербайджану, якщо, звичайно, їй не допомагатиме Росія. Проте підстав для втручання Москви в цей конфлікт немає — договір ОДКБ стосується самої Вірменії, а його дія не поширюється на окуповані території Азербайджану. Звичайно, на лінії фронту буде напружена обстановка. Азербайджан теж вживе заходів у відповідь, аби запобігти контрударам. Проте переростання у широкомасштабні воєнні дії не буде. Міжнародна спільнота виявляє підвищену увагу до конфлікту в Карабаху, особливо в контексті того, що відбувається в Україні, на Донбасі. Світові не хочеться, аби з’явилося нове вогнище, гарячий конфлікт. За останні три місяці вже тричі проводилися зустрічі президентів Азербайджану і Вірменії за посередництва президентів Росії і Франції і держсекретаря США. Все робиться задля того, аби не дати знову відновитися конфлікту. Оперативна реакція ЄС, США, голови Мінської групи ОБСЄ теж свідчить про те, що зараз буде тиск на сторони, аби не дати цьому інцидентові перерости в масштабне зіткнення чи навіть війну.
Давид ПЕТРОСЯН, вірменський журналіст:
— З часу припинення вогню минуло більш як 20 років. Польоти літальних апаратів уздовж лінії фронту були звичним явищем: вірменські і азербайджанські ППО досі не застосовувалися проти них. Це — безпрецедентне порушення угоди про припинення вогню.
Часто-густо жорсткі заяви кладуться у стіл. Якщо буде прийнято рішення про відповідь, то це не означає, що вона буде негайною. Якою вона буде — я не знаю. Очевидно, що вертоліт був без озброєння і нікому не загрожував.
Збитий вертоліт не призведе до широкомасштабних бойових дій. Сторони зможуть утриматися на своїх позиціях. Проте я вважаю, що це — інцидент, який навряд чи буде прологом до широкомасштабних дій.