Карту Саддама криє козир Буша?

Джордж Буш заявив учора, виступаючи в Пентагоні, що робота інспекторів в Багдаді «не надихає», і поставив знову перед Іраком умову — до 8 грудня надати «повний і такий, що заслуговує на довіру» перелік програм озброєння, включаючи зброю масового знищення.
Ультиматум американського президента свідчить як мінімум про дві речі. По-перше, Вашингтон готовий і надалі шукати дипломатичних приводів для усунення від керівництва Саддама Хусейна. По-друге, Сполучені Штати не відмовляються від намірів провести військову операцію проти Іраку. Сподівання щодо цього з’явилися, коли до Багдада прибули міжнародні інспектори і, здавалося, що «іракську проблему» буде вирішено мирним шляхом. Заява Буша ставить Ірак у надто жорсткі рамки і будь-які дії Багдада зрештою виявляться програшними для влади Саддама. Розвиток подальших подій передбачити неважко. Ірак може не дати жодних роз’яснень, не робити жодних декларацій, які прагнуть отримати Сполучені Штати. Подібний варіант автоматично надає американській дипломатії козир, яким можна покрити карту намірів Іраку співпрацювати з міжнародною спільнотою. Багдад може виступити з заявою, в якій мовитиметься, що країна не розробляла, не розробляє і не має наміру розробляти зброю масового знищення. Така відповідь не задовольнить американців. Вашингтон вимагає переліку програм розробок біологічної, ядерної та хімічної зброї, а не запевнень про відсутність таких. Виходить, що коли в Іраку цих програм немає, то їх слід вигадати? Вашингтон запевняє, що має незаперечні докази існування таких програм. Зрештою, Ірак може визнати наявність зброї масового знищення. Така відповідь дасть абсолютне право вимагати Вашингтону усунення від влади Саддама Хусейна, оскільки порушення санкцій Ради Безпеки ООН виявиться беззаперечним.
Міжнародні інспектори, які працюють в Іраку вже рівно тиждень, поки що не виявили жодного доказу розробок країною зброї масового знищення. Навряд чи це доводить невиявлення деякого обладнання на заводах по виробництву ракет (воно було зареєстроване інспекторами, які працювали в Іраку до 1998 року). Крім того, іракські представники повідомили, куди обладнання перевезено. Більш резонансним може виявитися повідомлення Сі-Ен-Ен, в якому йшлося про зізнання Багдада у намаганнях придбати алюмінієві труби для створення звичайних ракет. Проте намагатися — не означає зробити, а отож і цього не достатньо, аби підбивати якісь конкретні підсумки — порушував Ірак санкції чи не порушував. Учора міжнародним інспекторам вдалося перевірити один із восьми палаців Саддама Хусейна, проте й там нічого, що б суперечило міжнародному праву, виявлено не було. До речі, інспектори потрапили до палаців Саддама вперше. У 1998 році інспекційна місія ООН у Багдаді зірвалася саме через те, що іракські власті не дозволили перевірити експертам святая святих свого керманича. Очевидці твердять, що палаци вражають своїм розмахом та розкішшю. Деякі ділянки комплексу, який учора перевірявся, простягалися на шість кілометрів. Загальна площа восьми палаців — 32 квадратних кілометри. Для країни, в якій дитяча смертність одна з найвищих у світі і все населення страждає від низького рівня життя, така масштабність виглядає як мінімум абсурдною. Особливо на фоні страждальних заяв іракських дипломатів, що до зубожіння Іраку призвели санкції Ради Безпеки ООН.
«Ірак — жахливе місце для життя. Люди живуть в постійному страху від того, що на них можуть донести як на противників режиму. Їх змушують до того, аби вони надавали відомості про життя своїх родин і сусідів. Співробітники служб безпеки можуть прийти у будь- який момент. Арешти і вбивства стали фактом щоденного життя». Так розпочинається досьє на іракський режим, оприлюднене урядом Великої Британії у понеділок. Факти, наведені в ньому, справді, наводять жах: тортури опозиційних політиків, закони, які встановлюють абсолютний контроль однієї людини за всім у державі. Сумнівів щодо необхідності змін в Іраку виникнути не може. Чи стане тільки кращим життя іракців, якщо розпочати війну?