Карзай набув легітимності
Афганський президент обіцяє перемогти корупцію в країніЧинного президента Афганістану Хаміда Карзая було визнано переможцем на виборах після скасування другого туру президентських виборів через відмову від участі одного з кандидатів. Нагадаємо, що в неділю єдиний суперник чинного президента Хаміда Карзая Абдулла Абдулла повідомив про свою відмову від участі у виборах. Карзай понарікав на те, що колишній голова МЗС Абдулла Абдулла відмовився від участі у виборах і пообіцяв своєю чергою боротися з корупцією. Потрібно зазначити, що в афганському законодавстві чітко не прописано як чинити в ситуації, коли один із двох кандидатів на посаду президента знімає свою кандидатуру з виборів за декілька днів до їхнього проведення. Однак ухвалу було прийнято на користь Карзая.
Ряд видних політичних фігур, у тому числі американський сенатор Джим Керрі, держсекретар Гілларі Клінтон, а також британський прем’єр Гордон Браун переконували Хаміда Карзая в необхідності погодитися на другий тур. Абдулла вимагав відставки деяких керівників виборчої комісії, заявляючи, що без цього вибори не можна буде назвати справедливими.
Однак Хамід Карзай відмовився відправити голову виборчкому у відставку, заявивши, що «зміни не принесуть нічого доброго ні для виборів, ні для країни». Як зазначають оглядачі, мало хто мав сумнів у перемозі Карзая і в другому турі виборів.
Одна з причин проведення другого туру виборів полягала в прагненні надати процесові легітимності — після першого туру 20 серпня. За попередніми результатами, Карзай і тоді набирав достатньо голосів для перемоги. Але ці результати було переглянуто через численні порушення та підтасовування. Було анульовано сотні тисяч голосів, поданих на виборах. У результаті в Карзая виявилося понад 50% голосів, необхідних для перемоги вже в першому турі.
На думку деяких спостерігачів, питання легітимності нового президентського терміну Хаміда Карзая могло б ускладнити прийняття ухвали президентом США Бараком Обамою, який розглядає питання про відправку до Афганістану додаткових 40 тисяч солдатів і офіцерів. До речі, Талібан, який здійснив цілу серію нападів у всій країні в ході першого туру, знову обіцяв зірвати голосування, яке мало пройти в суботу.
Уряди США та Британії відразу ж після оголошення Карзая переможцем дали зрозуміти, що вважають результат виборів легітимним, конституційним і таким, що відбиває волю афганського народу.
Глава Білого дому Барак Обама закликав афганського лідера Хаміда Карзая «вписати новий розділ» у керівництво країною — слідами спірних президентських виборів у Афаністані. За словами Обами, в телефонній розмові з Карзаєм він також закликав його активізувати зусилля з викорінення корупції. Президент США Барак Обама розмовляв із Хамідом Карзаєм після того, як того було оголошено переможцем зазначених підтасовувань серпневих президентських виборів. Він назвав вибори в Афганістані «безладними», але підкреслив, що їхній результат «відповідає афганському законодавству». За словами президента США, Карзай «запевнив мене в тому, що розуміє важливість моменту. Я ж дав йому зрозуміти, що доведення цього має полягати не в словах, а в ділах».
Сам же афганський президент Хамід Карзай у інтерв’ю ЗМІ пообіцяв, що новий уряд буде справжнім «дзеркалом країни», в роботі якого братимуть участь усі афганці. Він також пообіцяв почати реформи для боротьби з корупцією, яка підривала легітимність його уряду. «Афганістан асоціюється з корупцією. Ми повинні використати всі можливі засоби, щоб видалити цю брудну пляму з нашого одягу», — підкреслив Карзай.