Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Керамічний подарунок ООН

10 червня, 00:00

Головний вхід до женевської штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй відтепер прикрашає монументальна фреска швейцарського художника Ханса Ерні, яка символізує надію та прагнення людини до миру. Шістдесятиметрове керамічне панно — це подарунок ООН від міста Женева та від країни, на території якої розташовані всі найважливіші міжнародні організації. Урочиста церемонія відкриття відбулася минулої суботи. Висловивши вдячність федеральній, кантональній і міській владі, Генеральний директор офісу ООН у Женеві Сергій Орджонікідзе зазначив, що фреска швейцарського художника біля головного порталу ООН свідчить про тісний зв’язок інтернаціонального міста Женева, Швейцарії як приймаючої країни й Організації Об’єднаних Націй. «Ця фреска є яскравим вираженням основної місії ООН — будівництва мирного, благополучного і справедливого світу для всіх», — підкреслив він.

Названа «ta panta rei» (з грець. — «все у русі»), багатоколірна фреска найстарішого художника Швейцарії, який у лютому цього року відсвяткував свій сторічний ювілей, образно представляє рух як життя людини і рух як плин її думок і сподівань. «Дайте вашим думкам проникнути всередину, пройдіть крізь стіну — вона прозора. Адже саме зсередини випромінюється те, що є суттю Об’єднаних Націй», — вважає сам художник, весь життєвий і творчий шлях якого тісно пов’язаний з ідеями миролюбності, толерантності, захисту нашої планети. Недарма його називають національною живою легендою Швейцарії, і саме йому, що перетнув друге п’ятдесятиріччя свого життя, було довірено виразити суть Організації Об’єднаних Націй у художньому образі. Президент Конфедерації Ханс-Рудольф Мерц у ювілейному посланні артисту зауважив, що його творчість долає всі кордони, воно перетинає сторіччя, аби торкнутися вічності.

Небагатьом служителям мистецтва вдається мати прижиттєві музеї. У Люцерні, рідному місті художника, вже тридцять років працює музей Ханса Ерні. Його творчість багатогранна: картини, настінний живопис, мозаїка, плакати, ілюстрації до книг, поштові марки, медалі. Можливо, прожиті сто років позначаються на здатності пересуватися, та життєлюбний художник щодня плаває у басейні й лише нещодавно взяв у помічники ціпок. Зате рука все так само впевнено й чітко малює світлі лінії на темному фоні — характерний творчий почерк Ханса Ерні. А роздаючи автографи, він незмінно намалює вам свого голуба миру. «Голуб несе на своїй спинці мій підпис, — сміється художник, — і мене він також несе по життю».

На урочисту церемонію відкриття фрески влада Женеви запросила всіх сторічних мешканців міста, а таких — 56! Звісно, не всі змогли прийти, але кожному ювіляру будуть подаровані невеликі керамічні фрагменти фрески Ханса Ерні з його дарчим написом.

Розташоване на фасадній стіні з двох боків від головного входу до Палацу Націй, це монументальне панно стало найбільшою керамічною фрескою у Швейцарії. Воно зібране з особливих керамічних плиток, кожна з яких — розміром метр на 50 см. Робота була виконана в рекордні терміни: від першого нарису-малюнка до установки плит минуло менше року. Загальна вартість робіт склала понад 600 тис. доларів. Із міського бюджету було виділено 150 тисяч. Гордість мешканців Женеви, що твір їхнього уславленого співвітчизника прикрасить вхід до найголовнішої міжнародної будівлі у світі, переросла геометричні розміри самої фрески, розміщеної на 90-метровій стіні. Була створена асоціація зі збирання коштів для того, аби майстер продовжив свою фреску на 30 метрах, що залишилися. Нещодавно стало відомо, що необхідна сума зібрана. І щасливий Метр радісно повідомив, що він продовжить роботу для ООН!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати