Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ХАМАСу готують повну блокаду

18 лютого, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Перемога ХАМАСу на виборах до парламенту Палестини, яка стала несподіванкою для багатьох, ще більше загострила й без того складну ситуацію на Близькому Сході. Черговим доказом стала стаття, нещодавно надрукована у американській газеті «The New York Times». Із посиланням на ізраїльських офіційних осіб та анонімних західних дипломатів видання повідомило, що США та Ізраїль нині активно обговорюють план усунення руху ХАМАС від влади.

Відповідно до цього плану, у Палестинський автономії планується максимально дестабілізувати ситуацію для того, щоб президент Палестинської автономії Махмуд Аббас був змушений розпустити парламент та призначити нові вибори. Окрім того передбачається, що найближчим часом перед ХАМАСом буде поставлено три умови, які мають бути обов’язково виконанні. Це визнання права Ізраїлю на існування, відмова від насильства та визнання всіх попередніх палестино-ізраїльських угод та домовленостей. У випадку відмови від виконання хоча б однієї із запропонованих вимог Палестинська автономія автоматично постане перед загрозою міжнародної ізоляції та припинення фінансування.

Автори подібного плану передбачають, що палестинське населення буде настільки незадоволене умовами проживання, які безперечно погіршаться, що ХАМАС масово втратить свою підтримку. А тоді на позачергових виборах перемогу отримає ФАТХ, який у свою чергу проведе внутрішні реформи та позбудеться всіх головних проблем. Автори плану визнають, що він безперечно є досить ризикованим. ХАМАС спробує зібрати необхідні кошти у мусульманських донорів, а також розгорне активну пропагандистську кампанію проти Ізраїлю та США, закликаючи світову спільноту не вживати санкцій проти палестинського населення. Вони також не виключають того, що загнане у глухий кут угруповання може піти на останній крок — розпочати відкрите військове палестино- ізраїльське протистояння.

На підтвердження правдивості інформації американські журналісти наводять той факт, що Ізраїль уже повідомив про свій намір відмовитися від щомісячних виплат митних зборів до бюджету Палестинської автономії. Вони стверджують, що США та ЄС також мають намір зменшити розмір фінансової допомоги ПА таким чином, аби, починаючи з березня, адміністрація автономії мала щомісячний бюджетний дефіцит у розмірі 110 мільйонів доларів.

Правдивість ексклюзивної інформації, запропонованої американською газетою, напевно, з’ясує майбутнє. Але вже нині її прогнози почасти починають збуватися. Так, на своїй останній сесії старий палестинський парламент, у якому більшість становлять члени ФАТХ, наділив президента Махмуда Аббаса новими повноваженнями. Він отримав право самостійно призначати суддів у новий конституційний суд, який перетвориться на головного арбітра у дискусіях між самим Аббасом, урядом автономії та парламентом. На думку експертів, суддями тепер будуть призначені члени ФАТХ або пов’язані з рухом представники Феміди. Таким чином, президент зможе контролювати діяльність нового парламенту, оголошуючи неконституційними ті закони, які його не влаштовують, та зменшувати вплив нового уряду, який сформує ХАМАС.

Незважаючи на реальну політичну небезпеку, яку несуть ці обставини та оприлюднений план, представники ХАМАСу вже заявили, що їх не лякають подібні речі. «Я хотів би подякувати США за те, що вони надали нам цю зброю — демократію. Зараз їм немає куди відступати. Неможливо, щоб Америка та весь світ повернулися спиною до демократично вибраного парламенту», — заявив член нового парламенту ПА Нассер Абдальджавад.

А лідер ХАМАСу Халед Мішааль уже перейшов від гри словами до справ — він розпочав дипломатичне турне мусульманськими країнами. Керівництво палестинського угруповання не приховує, що їхній лідер повинен заручитися підтримкою результатів палестинських виборів зі сторони країн, що входять до Ліги арабських держав. Окрім того, ХАМАС уже запланував інше турне — цього разу країнами Південної Америки. Про це світ дізнався із вуст віце-президента Венесуели Хосе Вінсенте Ранхеля. Передбачається, що керівництво угруповання відвідає Венесуелу, Бразилію, Аргентину та Болівію.

Зрештою, всі ці події свідчать про один беззаперечний факт — після смерті Ясіра Арафата та ліквідації Ізраїлем шейха Ахмада Ясіна на палестинській території так і не з’явився один загальновизнаний національний лідер. Адже як засвідчили парламентські вибори, на яких ФАТХ зазнав політичного фіаско, Махмуд Аббас не зміг стати подібним лідером. А за таких умов, навіть і без утілення американо-ізраїльського плану, досить ймовірним виглядає черговий виток масштабного внутрішнього протистояння між палестинським угрупованнями. Що в свою чергу означає чергову ескалацію й без того заплутаного близькосхідного конфлікту.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати