Хайдер хоче заблокувати розширення Євросоюзу
Поки не завершено роботу міжурядової конференції з реформ у ЄС, в Союзі діє залізне правило консенсусу. І вступ будь-якої нової країни до ЄС має бути затвердженим всіма 15-ма «старими членами» Союзу. Таким чином, погрози Хайдера небезпідставні.
Австрійським ультраправим не до вподоби можлива присутність в ЄС Словенії та Чехії, які після Другої світової війни прийняли рішення вислати всіх німців (серед яких було чимало і австрійського походження) із своїх країн. Хайдер, який назвав себе «експертом із розширення ЄС», вимагає анулювати 50-річної давнини чеські та словенські урядові постанови. Висловлюють свій протест австрійські урядовці і з приводу функціонування в Чехії атомної електростанції. Крім того, у Відні серйозно побоюються конкуренції на ринках праці.
Проте Австрії чи не найбільше нині варто було б боятися висловів, подібних Хайдеровим. Його заява прозвучала зовсім не до речі саме зараз, коли врахувати, що становище Австрії в ЄС лишається досить непевним. Після входження Партії свободи до урядової коаліції чотирнадцять інших країн-членів ЄС запровадили дипломатичні санкції проти Австрії. Ці санкції, власне, не відповідають нормам міжнародного права — але вони діють, і всі спроби австрійського уряду домогтися іх зняття не спрацювали. Хайдера не спиняє ніщо, навіть ризик того, що санкції триватимуть і далі. Не на користь Австрії і неодноразові критичні фрази Хайдера щодо відомих персоналій європейської політики. В одному з своїх останніх виступів він назвав італійського міністра закордонних справ Ламберто Діні «антидемократичним». Це сталося тоді, коли Діні попрохав австрійський уряд перешкодити будь-яким подальшим візитам Хайдера до Італії через те, що під час останнього його приїзду в цій країні відбулися акції протесту, на яких не обійшлося без насильства. Раніше Хайдер обізвав Ширака «кишеньковим Наполеоном».
Навряд чи варто надто перебільшувати значення слів про блокування розширення ЄС. Звичайно, популярність Хайдера в Австрії залишається досить високою. А якщо зважити, що в Австрії досить боязко ставляться до приєднання нових членів до Євросоюзу, то стає зрозумілою і його позиція. Однак, це ще зовсім не означає, що уряд Австрії таки вдасться до проголошуваних ним рішень, які принесуть Відню більше втрат, ніж здобутків.