Кінець війни на Корейському півострові?
Світові ЗМІ – про історичну зустріч лідерів і очевидний ентузіазм Кім Чен Ина
У п’ятницю, 27 квітня, на Корейському півострові відбулася справді історична подія: лідери Північної Кореї Кім Чен Ин і президент Південної Кореї Мун Чже Ін домовилися звільнити півострів від ядерної зброї. ЗМІ пишуть, що сторони також пообіцяли працювати над тим, щоб перетворити перемир’я, яким завершилася Корейська війна в 1953 році в справжню мирну угоду, припинити всі ворожі дії, включно з оголошеннями з гучномовців і поширенням листівок у демілітаризованій зоні. Мають бути відновлені зустрічі родин, розділених внаслідок війни. Крім того, південнокорейський президент пообіцяв, що відвідає Пхеньян восени.
Ця зустріч стала унікальною через те, що північнокорейський лідер уперше з часу завершення Корейської війни перетнув кордон із Південною Кореєю і вперше за понад десятиліття провів переговори з Мун Чже Іном. Подія була повною символів, що помітили світові ЗМІ. Глави держав зустрілися в прикордонному пункті Пханмунджом, і перетнули кордон на північ і на південь, тримаючись при цьому за руки. «З того моменту, як правитель Кім переступив через демаркаційну лінію, Пханмунджом став символом миру, а не поділу», - цитує слова південнокорейського президента DW. Також чоловіки разом посадили сосну, використавши для цього воду та землю, взяту з обох країн. Біля неї встановлено камінь із написом «плекаючи мир і процвітання».
РЕАКЦІЯ СВІТУ
Вашингтон привітав цю зустріч. Президент США Дональд Трамп написав у Twitter: «після лютого року запусків ракет і ядерних випробувань відбувається історична зустріч між Північною та Південною Кореєю. Хороші речі трапляються, але тільки час покаже». «КОРЕЙСЬКА ВІЙНА ЗАКІНЧИТЬСЯ! США та всі їх ЧУДОВІ люди мають дуже гордитися тим, що зараз відбувається в Кореї», - додав Трамп пізніше. Тим часом прес-секретар Білого Дому Сара Хакабі Сандерс ще напередодні події сказала, що США цінують близьку координацію зі своїм союзником – Південною Кореєю та чекають на продовження «сильних дискусій» при підготовці до запланованої зустрічі президента США Трампа та лідера КНДР Кім Чен Ина, пише видання The Hill.
Китайський уряд повідомив, що він «аплодує» лідерам двох країн за здійснення «історичного кроку» в бік миру. CNN цитує при цьому слова речниці китайського МЗС, яка завершила свій брифінг рядками стародавнього китайського вірша: «Катастрофи ніколи не є настільки сильними, щоб розділити справжніх братів, а усмішка – це все, що їм потрібно для того, щоб знищити образи».
Прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе теж схвально поставився до новини, повідомляє Reuters. Він назвав її позитивним кроком і наголосив, що очікує від Пхеньяна конкретних кроків по виконанню своїх обіцянок. Абе повідомив, що Токіо буде перебувати в тісному контакті з Вашингтоном і Сеулом щодо Північної Кореї, додаючи, що Японія «абсолютно не» залишилася поза процесом денуклеаризації.
«Те, що я почув сьогодні з Кореї і що я відчув тут на Балканах в останні дні, має бути позитивним нагадуванням для всіх: неможливе може стати можливим, і це залежить повністю від доброї волі та мужності окремих людей», - написав президент Європейської Ради Дональд Туск у Twitter.
Міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон у свою чергу написав у соцмережі: «вітаю позитивний розвиток подій на сьогоднішньому саміті двох Корей. Важливо, що сьогодні відзначається нова ера у міжкорейських відносинах і підтверджується зміна курсу від Кім Чен Ина. Північна Корея тепер має виконувати свої зобов’язання та робити конкретні кроки щодо денуклеаризації».
Генсек НАТО Єнс Столтенберг під час засідання міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу заявив: «НАТО повністю підтримує політичне урегулювання напруження в регіоні... Відтак, я вітаю сьогоднішню зустріч двох лідерів, прогрес, якого вони досягли, а також прихильність до мирного врегулювання суперечностей», цитує його Укрінформ.
РЕАКЦІЯ ЗМІ
Ставки високі і деякі оглядачі сумніваються в тому, що обидві сторони зможуть подолати розрив, створений понад 60 роками ворожнечі та підозр, зазначає CNN. «Експерти кажуть, що результат саміту в довгостроковій перспективі залежатиме від того, наскільки Кім Чен Ин захоче притримуватися своїх угод», - йдеться в матеріалі CNN. Також оглядачі попереджають, про те, що були випадки коли північнокорейський режим добивався поступок, які необхідні для виживання сімейної династії Кіма, але не робив обіцяного.
«Результат цих переговорів буде дуже цікавим для США, які були приймаючою стороною ядерних погроз Кім Чен Ина минулого року», - пише The Washington Post, додаючи, що зустріч між лідерами США та Північної Кореї має відбутися наприкінці травня чи на початку червня. А в матеріалі видання щодо домовленостей з приводу денуклеаризації зазначається, що це була «смілива обіцянка». Крім того, у фінальній декларації немає деталей щодо того, що «денуклеаризація» означає для кожного з них. «Проте факт того, що Кім Чен Ин і Мун Чже Ін провели стільки часу разом і виступили зі спільною заявою, що навіть містить слово «денуклеаризація», позначає несподіваний розвиток після року погроз і запусків ракет, що повернуло привид війни на Корейський півострів», - йдеться в статті.
«Тон засідання - що наживо транслювалося на південнокорейському телебаченні – був святковим і часом комічним, адже Кім Чен Ин демонстрував неочікувану щирість щодо різниці становищ, у яких перебувають дві нації», - пише The New York Times. Видання посилається на слова речника північнокорейського лідера, який сказав, що Кім Чен Ин усвідомив те, в якому поганому стані знаходяться дороги в його країні та усвідомив, чому спортсменам з його країни, які брали участь в Олімпіаді, так сподобалася швидкісна залізниця Південної Кореї. «Крок до формального кінця Корейської війни наштовхнеться на перешкоди, враховуючи факт, що кожна з країн вважає себе правомірною владою всього півострова. Перемир'я принесло припинення вогню в Корейську війну в 1953 році, проте конфлікт ніколи не завершався через те, що сторони не могли домовитися про формальну мирну угоду», - пише The New York Times.
Водночас The Time наголошує на тому, що саміт був «ретельно розпланований і повний символізму». Але водночас видання називає досягнуті результати «обмеженими». «Північна Корея є об’єктом нових суворих санкцій, запроваджених після ракетних і ядерних випробувань, що означає, що Мун самостійно має мало можливостей запропонувати економічні стимули. Навіть формальне завершення Корейської війни, про яке оголосили Мун і Кім у п’ятницю, є лише пустим звуком, бо США також були стороною», - пояснює видання.
Бі-Бі-Сі пише про те, що мало хто міг передбачити подібний розвиток подій, адже Північна Корея продовжувала свої ядерні та ракетні випробування та нарощувала цю риторику в 2016 і 2017 рр. ЗМІ також звертає увагу на те, що не було уточнено деталей щодо того, як буде відбуватися ядерне роззброєння, тому аналітики залишаються скептично налаштованими в оцінці настільки очевидного ентузіазму Північної Кореї.
Author
Наталія ПушкарукРубрика
День Планети