Кіссінджер закликає США та Європу об’єднатися
Колишній держсекретар США Генрі КІССІНДЖЕР закликає Європу та США об’єднатися в світлі загрози «війни цивілізацій», яка різко зросла в зв’язку з наявністю ядерної зброї на Близькому Сході. У статті, опублікованій у газеті Washington Post, Кіссінджер твердить, що небезпека глобальної катастрофи має змусити країни Європи та США подолати взаємну недовіру, яка виникла внаслідок війни в Іраку.
«Вироблення спільної трансатлантичної політики при підтримці помірних арабських держав зобов’язана стати основним пріоритетом — незважаючи на попередній негативний досвід, — заявляє в своїй статті Кіссінджер. — Дебати навколо війни в Іраку та спроба Європи сховатися від лякаючої дійсності мають бути подолані перед обличчям нової загрози, яка стоїть сьогодні перед світовою спільнотою.
Країни з обох боків Атлантики мають залучити кращі уми для вироблення спільної стратегії в протистоянні війні цивілізацій, яка погіршується існуванням «ядерного» Близького Сходу».
Кіссінджер вважає, що велику загрозу являє ерозія держав-націй і поява транснаціональних груп. На думку колишнього радника з національної безпеки при президенті Ніксоні, сили зла групуються навколо Ірану, який підтримує терористів «Хізбалли», радикальні шиїтські угруповання в Іраку та розробляє власну ядерну зброю. Вашингтон має визнати той факт, що багато європейських країн мають більше оптимізму щодо переговорів, які повинні переконати Іран зупинити програму збагачення урану, мета якої створення ядерної зброї, зазначає Кіссінджер. При цьому він додає, що натомість Європа має визнати, що переговорний процес повинен включати «межу», нижче якої дипломатична гнучкість не може опуститися й тимчасові обмеження, щоб переговори не стали прикриттям для «розробки нової зброї». Кіссінджер також попереджає: незважаючи на війну в Лівані, «Хізбалла», як і раніше, являє серйозну загрозу безпеці в регіоні.
«Наступним кроком терористів «Хізбалли» стане, судячи з усього, спроба зайняти лідируючу позицію в уряді Лівану. Для цього вони введуть у дію свій збільшений після війни з Ізраїлем вплив, демократичні інструменти і прямий шантаж», — твердить Кіссінджер.
На завершення він зазначив, що багато спостерігачів задають собі питання, чи виживуть після холодної війни трансатлантичні зв’язки в зв’язку з відсутністю спільного ворога. «Ми тепер знаємо, що перед нами стоїть імператив будівництва нового світового порядку чи потенційна глобальна катастрофа. З цим не можна справиться поодинці країнам на кожній стороні Атлантики. Чи досить усвідомлення цього для відродження спільної мети?» — риторично запитує Кіссінджер.
Випуск газети №:
№157, (2006)Рубрика
День Планети