Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Клінтон – Трамп – 2:0

На других дебатах екс-держсекретар пообіцяла протистояти Путіну і заявила, що нью-йоркський мільярдер живе «в іншій реальності»
10 жовтня, 19:09
ФОТО REUTERS

Другі  телевізійні дебати, які відбулися в Університеті Вашингтона у Сент-Луїс учора рано, удосвіта за українським часом, знову виграла демократка Гілларі Клінтон. За даними CNN, їй віддали перемогу 57% респондентів. Республіканця Дональда Трампа, для порівняння, у цьому опитуванні назвали переможцем 34%.

Цього разу дуель між суперниками відбулася у форматі міського холу. Половину запитань учасникам дебатів ставили присутні в залі, а іншу половину ведучі: головний кореспондент з міжнародних справ телеканала ABC Марта Раддац і ведучий  CNN Андерсон Купер.

Клінтон і Трамп мали по дві хвилини, щоб відповісти на запитання. І ще одна хвилина була у модераторів, щоб поставити додаткове питання і поглибити дискусію. Авдиторія у міському холі складалась з виборців, які не визначились і були відібрані організацією Gallup.

Значну частину часу кандидати на найвищу посаду в країні витратили на взаємні звинувачення, зокрема обговорення нещодавнього скандалу — публікації аудіозапису, на якому Трамп зневажливо коментує використання жінок для сексуальних утіх.

Слід відзначити, що 70-річний республіканець дуже коротко вибачився за свої коментарі, які він назвав «балачками у чоловічій роздягальні» і одразу накинувся на Гілларі Клінтон та її чоловіка.

Трамп погрожував ув’язнити 68-річну демократку за використання нею приватного і-мейл сервера, назвав її дияволом, зазначивши, що вона «тримає надзвичайну ненависть у своєму серці», а також звинуватив Білла Клінтона, який сидів у залі, у сексуальних домаганнях до жінок.

Клінтон зі свого боку залишалась сфокусованою на багатьох суперечностях Трампа, заявивши просто, що той помиляється щодо її чоловіка. Вона підкреслила, що оприлюднений відеозапис показує, «ким він є насправді», та наскільки він неготовий очолити Білий дім. За її словами, Трамп живе «в іншій реальності», і вона повторили декілька разів, що республіканець ображав різних людей і різні групи населення, жодного разу за це не вибачившись.

Під час цих дебатів кинулось у вічі те, як по-різному ставляться обидва кандидати до ролі Росії, як в Сирії, так і щодо її можливого впливу на результати виборів у США.

Клінтон пообіцяла протистояти Путіну та розкритикувала дії Росії у Сирії. «Я протистояла Росії. Путіну. І я буду робити це на посаді президента», — наголосила вона.

Тим часом і на цих дебатах Трамп продовжив займати дуже миролюбну позицію щодо Росії та Путіна. Він чітко відмежувався від заяв свого напарника, кандидата у віце-президенти США Майка Пенса, який критично ставиться до Росії, зокрема її дій у Сирії, і наголосив на наступному: «Агресивний російський ведмідь ніколи не вмирав, він лише впадав в сплячку».

Трамп також висловив сумнів у твердженнях штабу Клінтон, що Росія причетна до зламу електронної пошти Демократичної партії та що така кібератака взагалі відбулася. І це при тому, що напередодні розвідка США офіційно заявила про це.

Республіканець звинуватив демократку у бажанні прийняти всіх біженців, серед яких можуть бути і джихадісти. Клінтон наголосила, що мусульмани є частиною американського суспільства, а прийом біженців — це гуманітарний борг, з огляду на тривалість громадянської війни в Сирії. Вона також  звинуватила Росію у дестабілізації обстановки в цій країні.  За її словами, російська військова участь в Сирії спрямована тільки на знищення супротивників Башара Асада, а не «Ісламської держави».  

«Ми щодня бачимо наслідки режиму Асада і цілеспрямоване бажання Росії знищити Алеппо. Ми повинні використовувати важіль впливу на Росію. Якщо ми можемо співпрацювати з Росією, то це слід зробити», — підкреслила екс-держсекретар. При цьому Клінтон назвала курдів «найкращими партнерами» США в Сирії та Іраку в боротьбі з ІД.

Трамп, зі свого боку, навпаки вважає, що союз Вашингтона і Москви проти ісламістів у Сирії був би успішним. «Росія і Іран проти ІД, я не люблю Асада, але він бореться проти ІД, — зазначив він. 

Іншою гострою темою стало питання про те, що Клінтон користувалася особистим акаунтом електронної пошти, коли обіймала посаду держсекретаря США. Трамп заявив, що в разі обрання дасть вказівку прокуратурі перевірити електронну пошту Клінтон. «Ви будете у в’язниці», — кинув він своїй суперниці. «Це була помилка, і я беру на себе повну відповідальність за це», — коротко відповіла Клінтон. 

Після цього дебати перейшли на реформу системи охорони здоров’я Obamacare: Трамп назвав її провальною, а Клінтон вважає, що після доопрацювання вона запрацює з новою силою.

Деякі оглядачі вважають, що Клінтон могла дотиснути Трампа у безвихідне становище на цих дебатах, назвавши кількість провідних республіканців, які підтримують її.

Лінкольн МIТЧЕЛ, політолог, колишній професор Колумбійського університету, автор книжки The Democracy Promotion Paradox:

— З огляду на події останніх кількох днів, дебати в неділю ввечері були на диво спокійним. Виглядало так, ніби ті, хто ставив запитання, не хотіли розпитувати Дональда Трампа занадто багато про його хвастливі сексуальні домагання до жінок через страх, що вони його збентежать. Замість цього ми побачили Трампа, який, перебуваючи протягом декількох днів в бойовій готовності, був сердитішим і більш агресивнішим, ніж зазвичай. Мову тіла, як ми побачили з походжання республіканського кандидата на сцені, кривляння, розмахування вказівним пальцем у бік Клінтон кожен раз, коли він говорив, тік на обличчі, нервові знизування тощо були більш очевидними, ніж у будь-які попередні дебати. Багато хто в США запитував, чи є у Трампа темперамент, щоб бути президентом нашої країни. Це неправильне питання. Цілком очевидно, що Дональд Трамп не має темпераменту, щоб бути президентом блоку Асоціації, не кажучи вже про США. Минулої ночі ми побачили людину, що змагається за посаду президента, мова тіла якого був такою, яку б ви побачили, коли він йде по вулиці, то ви б перейшли на інший бік.

Гілларі Клінтон була спокійною, але не такою різкою, ніж зазвичай, Челсі Клінтон слід  похвалити за те, що вона не вийшла на сцену і не дала ляпасу Дональду Трампу в його помаранчеве обличчя. Якби хто-небудь говорив, брехав і погрожував моїй матері, як це Трамп робив щодо Клінтон вчора ввечері, я не впевнений, що зміг би показати таку стриманість.

«ВУЛЬГАРНІ СЛОВА ТРАМПА НА АУДІОЗАПИСУ БУДУТЬ І НАДАЛІ ВИКЛИКАТИ ПРОБЛЕМИ СЕРЕД ЖІНОК ВИБОРЦІВ»

Обрі ДЖЮЕТТ, професор, факультет політичних наук Університету Центральної Флориди:

— Оприлюднення аудіозаписів домінувало перші 20 хвилин дебатів, а також прес-конференція, яку Трамп до дебатів провів з чотирма жінками, які звинувачують Білла і Гілларі Клінтон у дуже поганому обходженні з ними. Трамп спочатку вибачився і потім атакував Білла і Гілларі Клінтон за їхню фактичну поведінку щодо жінки у протиставленні з використанням вульгарної мови під час приватної розмови з іншим чоловіком.

Однак образливі і вульгарні слова Трампа на аудіозапису будуть і надалі викликати проблеми для нього серед жінок виборців. Аудіозапис з коментарями Трампа домінував у новинах упродовж декількох днів і може затінити його поведінку на цих дебатах, яка була кращою, ніж на перших, а також може відсунути на другий план публікацію електронної пошти, з якої видно, що Гілларі говорить компліментарні речі банкірам на Волл-стріт у своїх  промовах, водночас говорячи інші речі на публіці. Дебати можуть у декого змінити думку, але я думаю, що виборці, які ще не визначились, можуть залишити ці дебати такими ж збентеженими, як і раніше.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати