Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

КОМЕНТАРI

27 січня, 00:00

Чи дійсно становить загрозу Росії установка елементів американської протиракетної оборони в Чехії й Польщі? Чи перевершать вигоди негативні наслідки від розміщення елементів ПРО в Польщі? Чи може Україна самостійно або, можливо, разом із Росією брати участь у реалізації американської протиракетної «парасольки» в Європі?

Анатолій ШЕВЦОВ , керівник Дніпропетровської філії НІСД:

— У цьому випадку необхідно більш уважно й предметно переглянути ці питання з погляду саме того, що конкретно й кого непокоїть, і які наміри має кожна сторона. Можна зазначити, що деякі моменти нібито загрожують або принаймні викликають стурбованiсть. Але, можна говорити й про інше. Адже в Росії система ПРО існує більше 30 років. І Москва про це чомусь не говорить, і вважає це ніби звичайною справою. А коли американці сказали, що, мовляв, пора вже й нам створити національну систему ПРО, то це вже почало викликати стурбованість. А російська система, що, нікому не загрожує, для чого вона призначена? Для оборони. А американська для загрози? Існує така двозначна позиція. Потрібно відволіктися від політичних амбіцій і поглянути з позицiї об’єктивної суті. До речі, Росія сама пропонувала Європі свої послуги зі створення європейської ПРО. Коли Росія пропонує, то так, начебто нікому не загрожує. Тоді це оборона, а коли американці пропонують поставити готову ПРО, тим самим демонструючи турботу про Європу, то це чомусь сприймається зовсім по-іншому. Якщо не зважати на протистояння й політизацію цього питання, то можна говорити про можливості залучення України й Росії до реалізації елементів американської ПРО в Європі. Ми можемо разом запропонувати використання станцій попередження про ракетний напад (СПРН), які знаходяться в Україні й працюють в інтересах Росії. Ці станції могли б працювати в інтересах Європи.

Войцех КОПОНЬЧУК , аналітик, координатор проекту міжнародних програм фонду ім. Баторія:

— Жодної небезпеки такий об’єкт, на якому розміщуватимуться приблизно 300 американських солдат, для Росії не становить. Але, звичайно, такий крок Польщі може мати серйозні наслідки для наших відносин з Росією та ЄС. До того ж не всі країни ЄС позитивно ставляться до збільшення американської присутності в Європі. Однак ми вважаємо, що встановлення елементів ПРО на нашій території, передусім, зміцнює нашу безпеку. Хоча, як визнають деякі польські експерти, одночасно це може призвести до негативних наслідків, і Польща може стати ціллю для терористичного акту. США давно веде консультації з приводу розміщення елементів ПРО в Європі, й досі не було жодного критичного висловлювання з боку якої-небудь офіційної особи ЄС щодо американських пропозицій. Критичні зауваження поки надходили лише з боку Росії. Аргументація Росії полягає в тому, що цей проект порушує стратегічний баланс у цій частині світу, оскільки американці все більше втручаються до цієї частини Європи. Потрібно врахувати й те, що цей проект розрахований на кілька десятків років, і за ним стоять досить серйозні гроші. Саме тому цей проект закріпить присутність США в цій частині Європи. І, напевно, росіянам це просто не подобається. Хоч як би там було, більшість польських експертів вважає, що встановлення елементів американської ПРО на польській землі принесе Польщі більше позитивного, ніж негативного.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати